Mehmet Akif Ersoy’u anmak, anlamak

Girmeden tefrika bir millete düşman giremez

Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez

Mehmet Akif Ersoy

 

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u anmak ve anlamak… Gelin üstadı ölüm yıl dönümünde şiirleriyle yorumlayalım ve tanımaya çalışalım.

 

Çanakkale Şehitlerine

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!

Gökten ecdâd inerek öpse o pâk alnı değer.

Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber,

Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber.

 

Çanakkale’de adeta yekvücut olmuş bu milleti asla parçalayamayacaklarını ve şehit kanlarıyla sulanmış bu toprakların asla alınmayacağını tüm dünya görmüştür. Yalnız şunun farkında mıyız? Evet bizi Çanakkale de yenemediler/geçemediler. Ama aramıza ayrımcılık sokmaya, bizi kendi kendimize düşürüp bölmeye çalışıyorlar. Gizli oyunlar bu ülkede cirit atıyor, bizim yapmamız gereken ise  Akif’in değimiyle:

 

“Girmeden tefrika bir millete düşman giremez

Toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez”

 

Uyanık olmalıyız, bizi bölmek isteyenlere fırsat vermemeliyiz. Bir olmalıyız Ayet-i Kerime de belirtildiği üzere : “Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin. Allah’ın size olan nimetini hatırlayın. Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de o, kalplerinizi birleştirmişti. İşte onun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında idiniz de o sizi oradan kurtarmıştı. İşte Allah size âyetlerini böyle apaçık bildiriyor ki doğru yola eresiniz. (Âl-i İmrân,103.)

 

“Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem;

Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Biri ecdadıma saldırdımı, hatta boğarım! ...

-Boğamazsın ki!

-Hiç olmazsa yanımdan kovarım.”

 

Bir yerde haksızlık ve zulüm varsa orada karmaşa var demektir. En kötüsü ise bu haksızlık ve zulüm karşısında hakkı söylemekten korkmak, “bana dokunmayan yılan bin yaşasın” anlayışı da bir o kadar tehlikelidir. Bir yerde bir sorun varsa onu elimizle, elimizle düzeltemezsek, dilimizle buna da gücümüz yetmezse kalben buğz etmek de imanın en zayıf noktası olduğunu bilerek hareket etmemiz gerekmektedir. (Müslim, İman 78) 

 

“Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak;

Sönmeden yurdumun üstünde tüten en son ocak”

 

“Kork”madan doğru bildiğimiz yoldan yürümek de bizim şiarımız olmalıdır. Aklımızın bir yerinde şu bulunmalıdır. Bu toplum burada var oldukça vatana saldırmaya devam edenler de olmaya devam edecektir.  “Siper et gövdeni, dursun bu hayâsızca akın.” Misali gerekirse gövdemizi siper etmeye her daim hazır olmamız gerekmektedir. 

 

Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilâl;

Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helâl.

Ebediyen sana yok, ırkıma yok izmihlâl:

Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır, Hakk’a tapan milletimin istiklâl!

 

Milli Şairimiz Mehmet Akif’i rahmetle anıyor, bu vatan uğruna elini taşın altına koyan herkese;

 

Selam,dua ve muhabbetlerimle.

Önceki ve Sonraki Yazılar