Bayram Miroğlu

Bayram Miroğlu

Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan

Hoş Geldin Ya Şehr-i Ramazan

“Nice oruç tutanlar vardır ki, orucundan kendisine kuru bir açlıktan başka bir şey kalmaz! Geceleri nice namaz (terâvih ve teheccüd) kılanlar vardır ki, namazlarından kendilerine kalan yalnız uykusuzluktur.” (İbn-i Mâce, Sıyâm, 21)

Ve beklenen, on bir ay yolunu gözlediğimiz, diğer aylara benzemeyen, içinde onca rahmeti barındıran Ayların Sultanı Ramazan Hoş Geldin! Rahmet getirdin, esenlik getirdin yurdumuza yuvamıza.

***

Sana kavuştuğumuz bu günlerde senin kadrini, kıymetini ve bereketini bilmek gerek. Sen bizden gitmeden gerçek manasıyla Ramazan Nedir? Oruç tutmanın fazileti nedir? Bu ayın diğer aylardan farkı nedir? Bu soruların cevaplarını iyi anlamalı ve bu şuurla sımsıkı sarılmalıyız sana.

Ve sen müjde ayısın! Rabbimizin lütfuna mazhar ayısın "İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim" buyurduğu mağfiret ayısın Ey Ramazan!

Biliyorum, sana kavuşmadan önce nice hata ettik, ama pişmanız ve Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ’in müjdelediği affa layık olmak için oruç tutmaya söz veriyoruz. "Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır." (Buhârî, Îmân 28, Savm 6)

Bu ayda konuşmalarımıza, hal ve tavırlarımıza daha da bir dikkat edeceğiz inşallah. Bir Müslümana çirkin söz yakışmaz, çekişmek, dövüşmek yakışmaz, hele bu ayda daha da bir dikkat edeceğiz. "Hiçbiriniz, oruçlu olduğu gün çirkin söz söylemesin ve kimse ile çekişmesin. Eğer biri kendisine söver veya çatarsa, ‘ben oruçluyum desin’" (Buhârî, Savm 9)

Ve samimi olarak, Allah rızası için seni tutamazsak ey oruç “aç” kalmaktan başka hiçbir şey yapmadığımızın, samimi kulluk yapmazsak boşa vakit geçirdiğimizin farkındayız. “Nice oruç tutanlar vardır ki, orucundan kendisine kuru bir açlıktan başka bir şey kalmaz! Geceleri nice namaz (terâvih ve teheccüd) kılanlar vardır ki, namazlarından kendilerine kalan yalnız uykusuzluktur.” (İbn-i Mâce, Sıyâm, 21)

***

Ey Ayların Sultanı! Biz seni gereği gibi tutamazsak sen tut bizi, sımsıkı sarmala, senin önemini, değerini kavramamızı sağla. Bizi Rabbimize ulaştır, rızasına kavuştur.

Aç gönlümüzü, ferahlat ruhumuzu, kibirden, hırstan, tamahtan ve diğer manevi hastalıklardan korunmamıza vesile ol.

Başı Rahmet, ortası mağfiret ve sonu ise Cehennemden azad olunan Ey Ramazan, Ey Oruç!

Bizler samimi olarak kapına geldik, ne olur geri çevirme. Yarın huzuru mahşerde bizler için şahitler ol.(Amin)

Selam, dua ve muhabbetlerimle…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Bayram Miroğlu Arşivi
SON YAZILAR