Abdullah Leblebici

Abdullah Leblebici

Yollar gelişmişlik ölçüsüdür

Yerleşim birimlerinin giriş ve çıkış yolları o memleketin aynası olduğu gibi gelişmişliğin de ölçüsü olarak dikkat çeker.

Bu sebeple Devlet şehirlerarası yolları, belediyeler de şehir içi yolları hem modern, hem de kullanışlı olarak vatandaşın hizmetine sumak için büyük emek harcar.

Şehir içi yollar genişliği, araç park alanları, yürüyüş ve bisiklet yolları, engelli vatandaşlar için düzenlemeleri, orta refüjleri, ağaçlandırılması, çiçeklerle donatılması, çimlendirilmeleri ve görsel güzellikleri ile dikkat çeker.

Şehirlerarası seyahat ederken, ya da bir ziyaret sırasında gözümüze ilk çarpan yerleşim yerlerine giriş, şehrin, yolların temizliği, caddelerin genişliği ve diğer görsel güzellikleridir.

Bu özellikler yerleşim birimleri hakkında bize ilk fikirleri verir, olumlu ya da olumsuz bir görüşe sahip oluruz.

İddia ediyorum Seydişehir temizlik sıralamasında ülkenin ilk üç yerleşim birimi içerisinde yer alır.

Zaman zaman eleştirilere maruz kalsa da, Seydişehir modern bir kenttir.

Yakın zamana kadar Ereğli ve Akşehir Konya’ nın modern ilçeleri olarak ön plana çıksa da. Yaklaşık 10-15 yıldır Seydişehir Konya ilinin en modern kenti olarak ön plana çıkmaktadır.

PRESTİJ CADDESİ

Emniyet, İlçe Tarım müdürlüğü ve Fen Lisesi önünde bulunan cadde Konya Büyükşehir Belediyesi ve Seydişehir Belediyesi tarafından düzenlendi.

Şehit Muhsin Kiremitçi Caddesi olarak adlandırılan yola 1 kilometrelik sıcak asfalt serildi. Cadde çok kısa sürede tamamlandı,

Şehrin yeşil dokusu korunarak, ıhlamur ağaçları ve süs bitkileri ekimi yapıldı, peyzaj çalışmaları ile tamamlanan yol prestij caddesi oldu.

Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.

ANCAK!

Seydişehir, Konya yönü ve Bozkır Yol kavşağından Necati Kalaycıoğlu caddesini takip eden giriş yolları görsel açıdan tatmin edici bir seviyede.

Konya dan şehir merkezi veya otogara gelen yol asfalt kaplaması, kaldırımları, orta refüjdeki yeşil görünümü ve ağaçlandırılması ile dışarıdan gelen ya da Antalya yönüne gitmek için kısa süre mola verenler için Seydişehir hakkında zihinlerde olumlu bir fikir oluşturan güzel bir cadde.

Ancak Antalya yönü Otogar kavşağından girilen çevre yolu ise ziyaretçiler arasında tam anlamıyla olumsuz bir görüş ortaya çıkarmaktadır.

Yol yapılırken bölünmüş yol olarak planlanmış. Ancak daha sonra tek şerit olarak ulaşıma açılmış.

Bahsi geçen yol üzerinde çevre yolu girişinden itibaren Almetal alüminyum fabrikası, birkaç depo, Taşıyıcılar Kooperatifi, Jandarma, Tüvtürk Araç Muayene İstasyonu, Otogar var. Daha sonra Seydişehir-Konya yolu çıkışına bağlanıyor.

Buraya otogar çevre yolu demeye bin şahit ister. Şimdiye kadar, bölünmüş ve peyzajı yapılması gereken yol, tek şerit, asfaltı oldukça bozuk ve görsel güzelliği ve yeşillendirmesi yapılmadan öylece kaldı.

ÇEVRE YOLLARI MEMLEKETLERİN AYNASIDIR

Çevre yollarının memleketlerin aynasıdır.

Antalya yönünden gelerek Seydişehir Otogarına giriş yapacak otobüslerin tamamı bu yolu kullanıyor.

Bunun yanında binlerce özel araç bahsi geçen yolu kullanarak Seydişehir’ e ve Etibank Alüminyum tesislerine giriş yapıyor.

Mevcut konumu ile yola Seydişehir’ in aynası demek mümkün değil.

Çevre yolunun önce bölünmüş olarak yapılması, orta refüjün yeşillendirilmesi, çiçeklerle ve güllerle donatılması, yol kenarlarının ağaçlandırılması, kaldırımlarının yapılması, sıcak asfalt ile kaplanması gerekiyor.

Ana yollar Büyükşehir Belediyesinin uhdesinde olduğuna göre, Büyükşehir Belediyesi ile yapılacak koordineli çalışma yolun bir an önce gündeme alınmasını sağlayabilir.

Bu konuda Başkan Mehmet Tutal’ a görev düşüyor.

Başkanın da Büyükşehir ile diyaloğu oldukça iyi.

Yollar gelişmişliğin ölçüsü olduğuna göre Otogar çevreyolunun yapılması, Seydişehir’ in marka değerini artıracaktır.

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar