Erbakan'ı İmam-ı Azam yapmak

Erbakan gamzesine Kudüs konduran bir liderdi. Onu anma programları düzenleyip Kudüs'ü es geçmek, Kudüs’ün altını oyan devletlerle dost olup koyu muhabbetler demlemek, samimiyetsizliktir. Erbakan'ı anıp Siyonizm’den, dünya Müslümanlarının başına ördüğü çoraplardan, ezilen milletlerin başına sardığı belalardan bahsetmemek ucuz kahramanlıktır.

**

Onun adını tabelalara değil, yüreklere, beyinlere, projelere ve hedeflere yazdırmadıkça parlak sözlerin bir önemi yoktur. Onun davasını es geçerek kalabalık toplantılarda anmanın pek bir anlamı olmayacaktır. Esasen onun mücadelesini öğrenmeden, öğretmeden, onun gibi mücadele etmeden, onun adını anmanın bir kıymeti bulunmamaktadır. Onu sevmek ama onun evlatlarını sudan bahanelerle ötekileştirmek samimiyetsizliktir.

**

Onun en büyük mücadelesi Siyonizm’le, İslam Birliğinin kurulması için olmuştur. Bu hedefi tahtaya koymadıkça kafatasımızda ne bulunursa bulunsun çok da önemli değildir. Kudüs kan ağladıkça Erbakan da ağlayacaktır. Ümmetin öksüz çocukları, sahipsiz toplulukları ağladıkça Erbakan da ağlayacaktır. Ümmetin sıkıntılarına bigâne, işgaller ve sömürüler karşısında tepkisiz, plansız durdukça Erbakan’ı anmanın pek de bir önemi olmayacaktır. Onun siyasi mücadelesini anlamadan, hatta siyasi mücadelesini bir kenara koyarak tanıtmak onu İmamı Azam gibi yapmaktır.

**

İmamı Azam da yaşadığı dönemde zalim sultanlara karşı büyük bir mücadele vermişti. Ama onun öğrencileri onun sadece ilmi yönünü, fıkıh alanındaki çalışmalarını takip ettiler. Zulme ve haksızlığa karşı geliştirdiği siyasi mücadelesini unuttular. Siyasi mücadelesini, gelecek nesillere aktarmadılar. Oysaki İmamı Azam fıkıh alanında olduğu gibi siyasi alanda da büyük bir önderdi. Büyük miras bırakmıştır. Bu gün bu yönü bilinmemektedir. Çünkü unutturuldu. Siyonizm olmadan, Kudüs olmadan, faizsiz ekonomi, emperyalizme karşı mücadele olmadan, İslam birliği, cihat şuuru olmadan Erbakan’ı anlatmak onu İmamı Azam gibi unutturmak ve sadece bir bilim adamı olarak kalmasını sağlamaktır. Oysaki Erbakan hayatta iken bilimsel çalışmaları bırakıp siyasi mücadeleye atılmıştı, hayatının sonun kadar da böyle devam etmişti.

**
Erbakan ülkemizde ve dünyada milyonlarca insanın yüreğine, toprağına ve hayatına dokundu; dokunmaya da devam ediyor. Ama o da bir insandı ve bir insan olarak bizlere ölümsüz bir mücadeleyi miras bırakıp gitti. Şimdi onun mücadelesine bıraktığı yerden devam etmek asıl hedef olmalıdır. Şimdi milyonlarca Erbakan ruhunu yaşatmanın zamanıdır. Şimdi milyonlara Erbakan ruhunu aşılamanın zamanıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum