Şevki Çobanoğlu

Şevki Çobanoğlu

Türkiye'de Ekonomi Politikaları -14-

17) Emekliler: Emekli maaşlarına eldeki imkânlar dahilinde her yıl belirli oranlarda artışlar yapılmıştır.
18) İşsizlik: Türkiye’de işsizlik yılların ihmali sonucu doğmuştur. Türkiye, 2002 yılında borç batağında kıvranan ve istihdam sağlayamayan bir ekonomik yapı içindeydi. Türkiye’de her yıl iş gücüne 800 bin genç katılmaktadır. Yıllarca biriken ve bir kangren haline gelen işsizlik meselesinin çözümü için gayretler sürmektedir. Her yıl işsizlere iş bulmak için yeni istihdam alanları bulmak zorunludur. 2004 yılında 649 bin kişi iş bularak çalışmaya başlamıştır. Hükümet tarafından öncelikle işsizliğin azaltılması için özel teşebbüse tavsiyelerde ve teşviklerde bulunulurken, kamu kurumlarına zaman zaman memur alımları yapılmıştır. Sadece 2010 yılında; öğretmen, polis, öğretim görevlisi vs. olmak üzere 100 bin memur alımı yapılmıştır.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 30 Nisan 2010 tarihinde yaptığı “Ulusa Sesleniş” konuşmasında, bir buçuk milyon üyesi bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’ne seslenerek, her iş adamının bir işçi alması halinde,1,5 milyon insana iş bulunacağını söylerken, “Kamu yatırımlarıyla işsizlikte rahatlama sağlayacağız” demiştir. Haziran 2010’da işsizliğin çözümü için “Ulusal İstihdam Stratejisi” hazırlanmıştır.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 20 Temmuz 2010’da TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada işsizlik üzerinde durarak, işsizliğin çözümü konusunda açıklamalarda bulunmuştur. Başbakan Erdoğan, “Yıllardır uygulanan yanlış ekonomi politikalarının, yanlış istihdam politikalarının ortaya çıkarmış olduğu bir netice olarak görmemiz gerekirken, görülmeyen bir sorundur. Üzülerek ifade ediyorum, mesleki eğitimin ideolojiye kurban edilmesinin önemli neticelerinden biridir işsizlik. İşsizlik de, millî birlik de kardeşlik projesinin en önemli unsurlarından biri. Zira işsizlik çözülmeden, şunu bilmemiz lâzım ki terörü yüzde yüz çözmek de mümkün değil.
İşsizlik çözülmeden geri kalmışlık, gelir dağılımındaki eşitsizlik, bölgesel eşitsizlik farkları çözülemez. İşsizlik çözülmeden bugün karşılaştığımız sosyal problemlerin önemli bir kısmı çözülemez. İşte GAP, DAP, KOP projeleri işsizliğe yönelik aslında yapısal bir çözümü de getirecek önemli projelerden bir tanesi” demiştir.
Başbakan Erdoğan’ın “Herkes bir işçi alsın işsizlik sorunu kalmaz” çağrısına TOBB, geliştirdiği istihdam projesi ile gönüllü olarak destek vermeyi kararlaştırmıştır.
TOBB, “Beceri 2010 Projesi” ile iş edindirme seferberliği başlatmıştır. TOBB Üniversitesi’ndeki toplantıda, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’da 20 Temmuz 2010 tarihinde yaptığı konuşmada şöyle konuşmuştur: “Bu aynı zamanda rekabetçilik projesidir, bir umut projesidir. Bu projede, nitelikleri yetersiz olan ya da teknolojik gelişmeler sonucu nitelikleri güncelliğini yitiren işsizlerimiz için iş bulma umududur. Bu proje, nitelikli insan kaynağı bulamadığı için verimsiz çalışan şirketlerimiz için rekabet gücü kazanma umududur” demiştir. Recep Tayyip Erdoğan Hükümeti, TOBB’un başlattığı istihdam projesine destek vermiştir.
Recep Tayyip Erdoğan Hükümeti, istihdam meselesini çözmek için önemli adımlar atmıştır. İstihdam meselesini mesleki eğitimle bütünleştiren eylem plânının
15 Temmuz 2010’da Bakanlar Kurulu’nda karara bağlandığını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, “Birlikte elimizi taşın altına koyduk ve inşallah güç birliğimizi koruyarak istihdam yükünü Türkiye’nin omuzlarından kaldıracak, iş gücü piyasasının ihtiyacına cevap vereceğiz” demiştir. Ömer Dinçer, işsizlikle mücadelede en önemli adımlardan birinin “Ulusal İstihdam Stratejisi” olduğunu belirtmiştir. Hükümetin aldığı tedbirlerle ve yapılan yatırımlarla Türkiye’de işsizlik düşme eğilimi göstermiştir.
19) Barajların Yapımı: 2002’den sonra Şırnak’a kadar barajlar ve sulama göletleri yapılmıştır. Türkiye’nin her tarafına barajlar ve sulama göletleri yapımı devam etmektedir. Mardin Ilısu Barajı’nın temeli 31 Ekim 2010 tarihinde atılmıştır.
20) Köylerin Kalkınması: Köylerin kalkınması yolunda önemli adımlar atılmıştır. Ilısu Barajı’nın yapılması ile sular altında kalan Mardin’in Ilısu Köyü, TOKİ tarafından yeni bir yerde kurulmuştur. Türkiye’de modern bir köy, ilk defa 2010 yılında Mardin’in Yeni Ilısu Köyü olarak kurulmuştur. Yeni Ilısu köyüne yapılan 48 adet konut, 31 Ekim 2010 tarihinde düzenlenen törenle sahiplerine teslim edilmiştir. Yeni Ilısı köyüne domates ve kırmızıbiber yetiştirilmesi için seralar da yapılmıştır. Yeni Ilısu Köyü örnek bir köy olmuştur.
21) Yolsuzlukla Mücadele: Yolsuzlukların üzerine gidilerek, önlenmesi için sıkı bir takip başlatılmıştır. Yolsuzluk teşebbüsünde bulunanların üzerine karalılıkla gidilmiştir. Çeteler, mafyalar, hukuk dışı şebekeler ortadan kaldırılmıştır.
22) Yoksullukla Mücadele: Yoksulluk ve geçim zorluğu içinde olan ailelere destekler sağlanmıştır. Yoksulluk nedeniyle çocuklarını okula gönderemeyen ailelere, ekonomik yönden, sürekli olmak kaydıyla destekler yapılmıştır. Yoksullara destekler sürerken, yoksulluğun ortadan kalkması için kalıcı tedbirlere başvurulmuştur.
23) Ağaçlandırma: Ağaçlandırmada bir hamle yapılarak, 2003 yılında 110 bin hektar, 2004 yılında 130 bin hektar alanda ağaçlandırma çalışmaları yapılmıştır. 2004 yılında ücretsiz 5 milyon fidan dağıtılmıştır. Kent Ormanları kurularak, ülke geneline yaygınlaştırılmıştır. 2002-2010 döneminde Türkiye genelinde 88 adet Kent Ormanı kurulmuştur. Ağaçlandırma çalışmaları sürmektedir.
Ak Parti’nin uyguladığı ekonomi politikası ile Türkiye ekonomisinde her alanda büyük bir büyüme olmuştur. Türkiye ekonomisinde çok yönlü gelişme ve kalkınma sağlanmıştır. “Kalkınan Türkiye”de yapılan yatırımlar gözle görülür bir biçimde ortaya çıkmıştır.
2001’de büyük bir “ekonomik çıkmaz” içinde olan Türkiye, 2002-2010 döneminde Ak Parti’nin uyguladığı ekonomi politikası ile “Kalkınan Türkiye” olarak tarihe geçmiştir. Türkiye artık kalkınma yolunda ilerleyen güçlü bir ülkedir.
Bitti

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.