Bir lideri anmak

Bir kişiyi anmak, onun anlamaya ve takip etmeye matuf olmalıdır. Amaç her şeyden önce onun mücadelesini canlı tutmaktır. Asıl olan onun temel ilkelerini, eylemlerini, duruşunu yeniden çağa haykırmaktır. Onun fikirlerini, davasını, mücadelesini asrın idrakine yazdırmaktır. Bir kişiyi anmak onun sahip olduğu tüm değerleri benimsemekle, onun yolundan yürümekle olur. Onu lider yapan değerleri, mücadelesini ıskalayarak anmak asla doğru olmaz. Şeyh Ahmet Yasin’den bahsederken Filistin’den, Gazze’den, Hamas’tan bahsetmemek olur mu?  Cevher Dudayev’den bahsedip Çeçenistan’dan, onun şanlı cihadından bahsetmemek ne kadar doğru olur. Böyle anmak onu anlamak değil açıkça sömürmektir. Ondan kendine pay çıkarmaktır. Hatta onun mücadelesini kendine yontmak ve çalmaktır.

**

Libya’sız bir Ömer Muhtar anlatılabilir mi? Zindansız,  İhvan’sız bir Seyyit Kutup olur mu? Zindansız, Fizalil Kuransız, ihvansız bir Seyit Kutup düşünülemez. Böyle bir Seyyit Kutub’u sadece iyi bir edebiyatçı yapar çıkarsınız. Gandi’yi anıp onun İngiliz sömürgeciliğine karşı başlattığı mücadeleden bahsetmemek olur mu? Hindistan’sız, mücadelesiz bir Gandi, Gandi değildir. Onu öldürmek ve sıradan bir adam yapmaktır böyle bir şey. Çünkü Gandi’yi Gandi yapan mücadelesi ve onun özgürleştirdiği Hindistan’dır. Aliya İzzet Begoviç’ten bahsedip Bosna’dan bahsetmemek olur mu? Aliya’dan bahsedip onun ilminden, irfanından, en büyük eseri olan Bosna mücadelesinden bahsetmemek Aliya’yı anmak değil öldürmektir.

**

Ülkemizin her tarafında Erbakan Hoca'yı anma toplantıları yapılmaktadır. Erbakan demek mücadele ve azim demektir. Nezaket, vefa, sabır ve fedakârlık demektir. Onun en büyük eserleri olan D8 İslam Birliğinden, Faizsiz Ekonomiden, tam bağımsızlıktan, rantiye eve sömürü düzenine karşı geliştirdiği havuz sisteminden, yerli üretimden, milli sanayiden, Gümüş Motordan, Leopar tanklarından, en önemlisi de Siyonizm’den, Kıbrısın fethinden bahsetmemek mümkün mü?  İsrail'den ve İslam Birliğinden söz etmeden Erbakan Hoca'yı nasıl anlatabiliriz? Özellikle de Siyonizm’den, Kıbrıs’ı nasıl fethettiğinden, faizsiz ekonomiden ve İslam Birliğinden bahsetmeden Erbakan’ı anlatmak Erbakan’ı Erbakan olmaktan çıkarmaktır. Böyle bir şey Erbakan’ı sömürmekten başka bir şey değildir.

**

Böyle bir yaklaşım açıkça onu İsrail’in ve Siyonizm’in, ezcümle düşmanlarının istediği gibi mücadelesini unutturmaktır. Onu toprağa değil betona gömmektir. Çünkü Erbakan’ı Erbakan yapan onun Siyonizm’le olan mücadelesiydi. Siyonizm’e karşı geliştirdiği, kurduğu İslam Birliği projesiydi. Dünyadaki tüm mazlumların, tüm ezilmiş insanlığın kurtuluşunu, özgürlüğünü esas alan bu büyük projesiydi. Bir taraftan Erbakan’ı hasretle anlatıp bir taraftan da onun mücadelesini canlandırmak için bir gayret sarf etmemek, içinde gösteriş ve sömürü bulunan bir tutumdur. Onun öğrencisi olmakla övünüp onun mücadelesini bir adım ileri götürmeye çalışmamak ikircikli bir tavırdır.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.