Nurten Selma Çevikoğlu

Nurten Selma Çevikoğlu

Seçimleri Nasıl Okumalı?

Geçmiş ve gelecek arasındaki yolda ilerleyen insan hayâtının tahlilini yapmalıdır. Her birey kendini, geçmişini sorgulamalıdır. ‘Sorgulanmayan hayat yaşanmaya değmez’ diyor ünlü düşünür Sokrates. Kişi; ‘Geçmişte neler yaptım? Ne gibi hatalarım oldu? Benim hangi eksikliklerim var?’ diyerek insan kendisi ile ilgili gerçekçi değerlendirmelerde bulunmalıdır. Daha sonra da bu tespitlerini giderme adına hayâtına yeni bir düzen getirmelidir. Böylesi bir hareket tarzı her aklı başında, mantıklı insanın yapması gereken ideal bir davranış modelidir.
İnsanların hayâtında hep hatalar, eksiklikler ve yanlışlıklar olmuştur. Eksiklik ve hatalar biz insanlar içindir. Hatalar yapıla yapıla doğrulara ulaşılır. Doğruluk ise insana yakışan ve ondan beklenendir. Ancak bunları yapabilmesi için önce insanın düşünmesi ve tefekkür etmesi gerekir. Halbuki günümüzde insan öyle yoğun yaşıyor ki o ne yazık ki kendini düşünecek zamânı bulamamaktadır. İnsanın kendi davranışlarını hesâba çekecek, kendini dinleyecek hatta kendini dinlendirecek zamânı yoktur.
Oysa insan daha güzel bir hayat için, içinde yaşâdığı hayâtı sorgulamalıdır. Yukarıdaki Sokrates’in sözü bizim dînimizin şu güzel prensibini hatırlatıyor: ‘Ölmeden evvel kendi nefsinizi hesâba çekiniz.’ Yâni büyük Yaratıcı seni hesâba çekmeden önce sen kendini hesâba çek ki asıl hesap gününde korkmayanlardan, üzülmeyenlerden olasın. Bu ilâhi prensibi yeniden hayâtımıza koymalıyız. Bu sebeple geçmişimizi irdelemek âdeta geleceğimiz adına yapılan bir yatırımdır. Geleceğimize daha doğru bir hayat tarzı ile devam etmek için kişisel bazda bu şekilde bir değerlendirme yapmanın önemsenmesi gerektiği kanaatindeyiz.
Ayni düşünce tarzının yeni bir seçim hareketliliğinden çıkmış olan tüm siyâsetçilerimizin de yerine getirmesi güzel bir davranış olacaktır. Alınan oy yüzdelerini doğru okumalı, geleceğe yönelik gerçekçi değerlendirmelerde bulunarak bundan sonraki süreçte daha doğru tavırlar ve icraatlar gerçekleştirmek için istişâreler yapmalılar. Her lider, her yetkili, her siyâsi parti çalışanı kendini sorguya çekmeli, halkın kendilerine verdiği mesajı iyi kavramalı ve ‘Ben ne yaptım da netice böyle oldu?’ demelidir. Özellikle liderler birbirleriyle olan kısır çekişmeleri bırakıp ülkemizin geleceği adına doğru ve ciddi adımlar atmalılar. Yaşadığımız dünyâda, bizi yöneten insanların her türlü menfilikten arınmış erdemli davranışlar serdetmeleri kendilerinden beklenendir. Yüksek oy alanların şımarmadan tevâzuyla halkın kendilerine göstermiş olduğu teveccühe lâyık olmak için daha çok çalışarak memleketine hizmet işini hızlandırarak kendisinden beklenen yükselişi ülkesi adına sağlamasını diliyoruz. Muhalefetin ise daha dürüst, ilkeli, projeli çalışmalarla halkın önüne çıkmalarını ve ana muhalefete bu kadar ağır suçlamalar yapmadan daha ahlaklı ve erdemli bir çizgi izlemeleri bekleniyor.
Berâber yaşayan insanlar birbirleriyle güzel iletişimlerle hayatlarını mutlu kılarlar. Hayatlarındaki mevcut her şeyden bir mutsuzluk reçetesi çıkaran insanlar artık hayatlarını anlamlandıran davranış modellerine bugün birçok zarûri ihtiyâçlarından daha muhtaç haldeler. Birbirlerinin arkasından atan tutan insanlar ise devamlı asâbi, sıkıntılı ve kaygılı oluyorlar. Bu tür insanlar bir türlü mutlu olamazlar. Halbuki mutluluk hayatta olmazsa olmazlarımızdandır. Öyle değil mi?
O halde bundan böyle hayâtı daha doğu okumaya ne dersiniz?
Seçim sonuçları ülkemize hayırlar getirsin inşaâllah…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.