Nevzat Laleli

Nevzat Laleli

Kur’an Kursları Federasyonu Kurdum

Kur’an Kursları Federasyonu Kurdum

MSP manevi çalışmalarda İ.H.O’ları açmış Kur’an kurslarına kadro vermiş, onların imam ve müezzin olmaları sağlamışsa de seçim için gittiğimiz hemen her köyde “Siz Kur’an kursu kapattınız” ithamıyla karşılaştık. Seçimlerde umduklarını bulamayan AP, CHP ve MHP, tek başlarına hükümeti kuramadılar ve yine MSP’ye muhtaç oldular ve II. MC Hükümeti kuruldu (21.Temmuz.1977)

Bir Hadis-i Kudsi de Allah buyurur ki; “Siz bana bir karış gelirseniz, ben size bir kulaç gelirim. Siz bana yürüyerek gelirseniz, ben size koşarak gelirim…

1968 den beri Hak yolda olmamın bir semeresi olsa gerek 1974 de askerliğimi “Kısa devre olarak 3,5 ay içinde İzmir/Bornova’da yaptım” Bu kadar kısa askerlik belki kimselere nasip olmamıştır. Sanki bir yaz kampı gibiydi. Gün bitiminden 15 önce de izinli olarak ayrıldım. 1975 de Ankara’ya gelir gelmez, beni dört gözle bekleyen Şeref Ünver adında ki arkadaşım; “haydi şimdi de birlikte Hac’ca gideceğiz. Ben arabamızı hazırladım. Annemi ve babamı da aldım. Arabamızı sen kullanacaksın ve hiçbir masrafa da katılmayacaksın.”

Federasyonumuzun Balıkesir’de yaptığı bölge toplantısında Balıkesir Müftüsü konuşurken. Soldan sağa; Şakir Simit, Orhan Sert, ayakta Zülfer Erol, Nevzat Laleli, Mehmet Solmaz ve Musa Okçu görünmektedir.

Hac’dan döndükten sonra bir taraftan kendime iş ararken MSP Genel merkezine de zaman zaman uğruyor, oradaki manevi havayı teneffüs ediyordum. Yine böyle bir gün MSP Genel merkezinde Mehmet Ali Cengizgil adında ki ar arkadaşımızın yoğun bir çalışma içerisinde olduğunu gördüm. Kendisine ne yaptığını sorunca da “Bir Kur’an Kursları Federasyonu kurmak için onun tüzüğünü hazırlıyorum” dedi. Ben de kendisine; “Ülkemizin dört yanında asker arkadaşlarım var. Onlara yazalım. Bize çevrelerinde ki Kur’an kursu dernekleri ile Cami derneklerini haber versinler. Bunları da federasyonun kurucusu yaparız” diye balıklama işin içine atıldım.

Meğer Hocamız, 1977 seçimlerin de köylerde karşılaştığımız, “MSP Kur’an kursu kapattı” ithamlarına “Hayır, biz kapatmadık” demek yerine, bir Kur’an Kursları Federasyonu kurarak cevap vermek istemiş” ve Mehmet Ali beye talimat vermiş.

Mehmet Ali Bey hem işin tüzüğüyle uğraşıyor ve hem de bu işten nasıl sıyrılırım diye düşünürmüş. Benim işin için balıklama atladığımı görünce Hocamıza; “Hocam bu işi yapsa yapsa Nevzat laleli yapar” diye rapor vermiş. Hocamız beni çağırdı ve “hadi bakalım hayırlı olsun. Kur’an Kusları Federasyonunu sen kuracaksın” deyiverdi.

Hocam ben Mühendisim. Bunu bir ilahiyatçı arkadaşımız kursun, diyecek oldum, “Artık karar verilmiştir. Bize düşen bu karara uymaktır” dedi ve başka işe geçti. Böylece, “Bir kere de karar verdin mi, artık sebat et. Allah’a güven” ayetinin hükmü yerine gelmiş oldu.

FEDERASYON KONYA’DA KURULDU

Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirler de örfi idare (sıkıyönetim) var. Bir dernek veya bir federasyon kurmanız izne bağlı. Bizimse vaktimiz az, ömürler kısa… Konya’da Orhan Sert diye bir öğretmen arkadaşımız var. Onu arayarak, “Kur’an Kursları Federasyonunun merkezi Konya olmak üzere kuracağız” dedim ve kuruluş günü bir basın toplantısı ile kuruluşu ilan edeceğimizi ilave ettim.

29.Mayıs.1979 hayırlı Salı günü Kur’an Kursları Federasyonumuzu Konya, Ankara, Balıkesir, İstanbul/Eyup, Adana/Osmaniye gibi Kur’an Kursu derneklerinin katılmasıyla kurduk ve ilan ettik.

Orhan Sert kardeşimiz 1.Ocak.2016 yılında Konya da vefat ettiği zaman benim bu vefattan haberim yoktu. Ama ben tevafuken Konya’da bulunuyordum ve Allah beni bu kardeşimin cenazesine katılma imkânı verdi.

17 – 18.Ocak günü Marmara bölgesindeki Kur’an kursları idarecileri ile ilk Bölge toplantımızı Balıkesir’de yaptık ve Balıkesir Müftüsünü konuşma yapması için davet ettik.

5.Eylül.1980 günü Konya’da Federasyonun ilk Genel kurulunu yaptık ve 6.Eylül.1980 günü Konya’da yapılacak “Büyük Kudüs’ü kurtarma Mitingi”ne katılma üzere hepimiz Konya da misafir olduk.

Allah vergisi benim sesim güzeldir ve ben ortaokul, lise dönemlerinde okulun solo ve koro şarkılarını söyleyen bir kardeşinizdim. Ayrıca okul tiyatrolarında hep başrollerde oynardım. Bütün bunlar meğer Rabbimizin gelecekteki görevlerimize bizleri yetiştirmek için verdiği çalışmalarmış.

6.Eylül.1980 günü yapılan Büyük Kudüs’ü kurtarma mitinginde İstiklal marşını söyletmek üzere kürsüye ben çıktım ve İstiklal marşını kalabalığa ben söylettim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Nevzat Laleli Arşivi
SON YAZILAR