Nurten Selma Çevikoğlu

Nurten Selma Çevikoğlu

Kur’an Hazreti Peygamberi şöyle anlatıyor

Cenâb-ı Hak dünya âlemine en muhteşem ikrâm olarak sunduğu son Peygamberini kendi kitâbında şöyle anlatıyor:

“…O, Allâh’ın Resûlü ve peygamberlerin sonuncusudur.” -1-

“…Âlemlere uyarıcı diye, kulu Muhammed’e Furkan’ı indiren Allah yüceler yücesidir…” -2-

“..(Resûlüm!) Biz Seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik…” -3-

“…De ki: Rabb’imi tenzih ederim. Ben ancak Resûl olarak gönderilmiş bir beşerim…” -4-

“…De ki: Ey insanlar! Gerçekten ben sizin hepinize, göklerin ve yerin sâhibi olan Allâh’ın elçisiyim..” -5-

“…Bütün dinlerden üstün kılmak üzere, Peygamberini hidâyet ve Hak Din ile gönderen O’dur. Şâhit olarak Allah yeter. -6-

“… Bu Kur’an, arşın sâhibi katında değerli, güçlü, sözü dinlenen ve güvenilen şerefli bir Elçi’nin getirdiği sözdür..” -7-

Âyetlere baktığımızda Rabb’i Teâlâ Rasûlünü şöyle tanımlıyor; Gönderdiğim Peygamber, peygamberlerin sonuncusudur O’ndan başka Peygamber gelmeyecektir. O aleyhissalâtu vesselam ‘Kâinâta Rahmet Tecellisi’dir. Peygamber aleyhisselam, insanları ancak Kur’an ile uyaran, kıymetli, güçlü, emin ve ‘Şerefli Bir Elçi’dir. O yerlerin göklerin mutlak hâkimi Cenâb-ı Hakk’ın insanların hidâyetine vesile olsun ve beşeriyete Hak dîni anlatsın diye görevlendirmiş olduğu bir resuldür. Buna Hz. Allah şâhittir.

Ve yine Cenâb-ı Hak: “..Ey Peygamber, Rabb’inden Sana indirileni tebliğ et. Eğer (bu görevini) yapmayacak olursan, O’nun elçiliğini tebliğ etmemiş olursun. Allah Seni insanlardan koruyacaktır…” -8- diye uyarı almıştır. Dolayısıyla Peygamber aleyhissalâtu vesselâm’ın hayâtı, beşeriyete Hakk’ın Hak hakikatlerini tebliğle geçmiştir.

Uzun tebliğ mücâdeleri sonrasında ise Rabb’i: “Biz Sana doğrusu apaçık bir fetih ihsan ettik. Allah böylece Senin geçmiş ve gelecek günahlarını bağışlar, Sana olan nimetini tamamlar, Seni doğru yola eriştirir..” -9- buyurarak sevgili Peygamberine fethi müyesser kılar.

Nihâyetinde de: “(Resûlüm!) Kuşkusuz Biz Sana Kevser’i verdik..” -10- Diyerek O’nu ödüllendirir. “Hiç şüphesiz Senin için bitip tükenmeyen bir mükâfat vardır. Ve Sen yüce bir ahlak üzeresin..” -11- âyetiyle açıkça ödüllerini beyan ederek Peygamberinin yüce bir ahlak üzere olduğunu belirtir. Bütün insanlar için en güzel misâlin Rasûlü olduğunu şu âyetiyle bizlere bildirir: “..Ey inananlar! Andolsun ki, sizin için, Allâh’a ve ahret gününe kavuşmayı umanlar ve Allâh’ı çok zikreden (mü’min)ler için Rasûllullah en güzel örnektir.” -12-

Kıssadan hisse, şu Kutlu Doğum ikliminde âyetlerden kendimize mesajlar çıkarmalıyız inşaALLAH. Cumânız hayırla dolsun efendim.

-------------------

1- Ahzab, 40

2- Bakara, 252

3- Enbiya, 107

4- Tevbe, 33

5- İsrâ, 93

6- Fetih, 28/Saff, 9

7- Tekvir, 19-21

8- Mâide, 67

9- Fetih, 1-2

10- Kevser, 1

11- Kalem, 3-4

12- Ahzab, 21

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.