1. YAZARLAR

  2. İbrahim Karabacak

  3. Futbol okullarımıza genel bakış
İbrahim Karabacak

İbrahim Karabacak

Yazarın Tüm Yazıları >

Futbol okullarımıza genel bakış

A+A-

Çocukların çoğunlukla futbol eğitimi ile tanıştığı ilk nokta haline gelen futbol okullarının denetimi , standardizasyonu ve geliştirilmesi (*) Türkiye Futbol Federasyonu'nun üzerinde hassasiyetle durduğu konular. Bu yıl yürürlüğe koyulan talimatla futbol okullarının denetimi ve sınıflandırılması ile ilgili ilk adım atıldı. Projenin ikinci önemli ayağını ise bu okullara verilecek bilgi desteğiyle çocuk futbolu eğitimine standart getirilmesi oluşturuyor.

Futbol okulları ülkemizde uzun yıllardır var olan yapılar. Özellikle kent nüfuslarının sürekli artması , artan nüfusla birlikte sürekli olarak azalan boş araziler , sokaklarda futbol oynamanın zorlaşması , velilerin artan güvenlik kaygıları gibi sebepler , çocukların futbola yönelmesi noktasında futbol okullarını birincil başlama noktası konumuna getirdi. Ülkemizin her yerinde ücretli veya ücretsiz birçok futbol okulu faaliyet gösteriyor. Bu okullardan bir kısmı sadece yaz döneminde tatildeki çocuklara hizmet verirken, bazıları da tüm sene faaliyetlerine devam ediyor.  TFF hem tüm sene faaliyetine devam eden hem de yaz döneminde faaliyet gösteren okulları denetliyor.

Futbol okulları ile ilgili olarak faaliyetleri kayıt altına almak kadar önemli bir diğer adım ise kayıt altına alınan futbol okullarına eğitim desteği vermek. Bu sebeple öncelikle çocuk futbolu için hazırlanan eğitim müfredatları futbol okulları ile paylaşılmaktadır. Futbol okullarında görev alan antrenörlerin bu içerikle çalışmalarını yönlendirmeleri ve ülke genelindeki çocuk futbolu eğitimine bir standart getirilmesi büyük önem taşımaktadır. Futbol okulları antrenörleri ile paylaşılan eğitim müfredatının aynı zamanda antrenörlerin gelişimlerine de katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

Futbol okullarının kayıtlarını sağlıklı tutabilmeleri , antrenman programlarını kayıt edebilmeleri ve her türlü mali takip işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için sadece futbol okulu idari sorumlusunun şifre ile giriş yapabileceği bir yazılım TFF tarafından hazırlanmıştır. Web tabanlı hazırlanan bu yazılım tüm kayıtlı futbol okullarına ücretsiz olarak sunulmaktadır.

TFF tarafından gerçekleştirilen düzenli denetimler sonrasında farklı il/ilçelerde şubeleri bulunan futbol okullarının standart eksiklerini tespit edebilmesine yardımcı olunacaktır. Yeterlilik belgesine sahip olan futbol okulları sınıflandırma sonucu marka değerlerini yükseltmiş olurlar.

Konya da futbol okulu açmak isteyen kulüpler, kurumlar vb. TFF’den izin ve yeterlilik belgesi almak zorundadırlar. Futbol okulu ile ilgili tüm şartların Türkiye Futbol Federasyonu web sitesinden öğrenileceği gibi Konya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu’ndan da öğrenilebilir. Tüm şartları ve evraklarını hazır hale getiren işletmeler bu belgelerini Konya ASKF’ye teslim edebilirler.

Gelecek bölümüzde, Konya’da faaliyet gösteren futbol okullarının artı ve eksileri ile amatör futbola verdiği katkıları yada varsa zararlarını ele alacağız.

Kaynak (*) www.tff.org

Bu yazı toplam 11907 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.