1. YAZARLAR

  2. Nevzat Laleli

  3. Neye nasıl bakıyorsunuz?
Nevzat Laleli

Nevzat Laleli

YUVAMIZ
Yazarın Tüm Yazıları >

Neye nasıl bakıyorsunuz?

A+A-

En güçlü silah, kitabım (15)

5n 1k formülünde ki eksikliği fark edebilmek için vereceğim örnek bir bardak içindeki yarım bardak su örneğidir. Önce niçin tam dolu bir bardağı konu olarak almadık da yarım bardak suyu aldık onu izah edeyim.

Bildiğiniz gibi ülkemiz çok uzun zamandır “sömürücü faizle, haksız vergilerle ve zamlarla soyulmaktadır.” Özal zamanında söylenen bir “orta direk” sözü bu gün artık söylenmez olmuştur. Güya fert başına milli gelirimiz 16.000 $ olmuştur, enflasyon % 6 -7 sınırlarında ilan edilmekte, işsizlik ise % 9 civarında olduğu resmi rakamlarla açıklanmaktadır.

Bu rakamlar kesinlikle gerçeği açıklamamaktadır. Ortada büyük halk kitleleri gittikçe fakirleşmiş, “orta direk” ortadan kalkmış, yüksek öğrenim yapmış gençlerin bile % 25 işsizlik çarkı arasında ezilip durmaktadır. Üretim, imalat, hayvancılık, çiftçilik durma noktasına gelmiştir. Tüketim reklamlarla durmadan teşvik edilmekte, yabancılara satılan fabrikalarımız ve ticaret merkezlerimiz yani AVM’ler tamamen ithal malı satar hale gelmişlerdir.

 bardak.jpg

Bütün göstergeler milletimizin sömürüldüğünü ve tabiri caizse dolu bir bardak suyun yarısının emperyalistler tarafından emildiğini ve geriye sadece yarım bardak su kaldığını göstermektedir. Şimdi bu yarım bardak suyu birlikte haber yapalım.

Önce bardağın üst tarafından bakalım ve haberi o şekilde yazalım. Bardağa üstten bakınca suyun bardak içindeki derinliği görülmeyecektir.

  • Bardak su ile doludur…

Bu haberi okuyanlar, ne kadar da rahatlayacaklar, çok şükür bardağımız su ile dolu

imiş diyeceklerdir.

  Bu bardağa alttan bakarak haber yapalım. Yine suyu miktarı belli olmayacak yukarıdaki habere benzer bir haber karşımıza çıkacaktır. Bu haberler art niyetli haberlerdir ve milletimizi narkozlamaya dönüktür.

  Bu bardağa tam karşısından bakarak haber yapmak, olaya ve okuyucuya önem vermek, hakka sahip olmaktır. Bu açıdan bakıldığında bile karşımıza iki haber türü çıkar. Bunlardan ilki art niyetli yaklaşımdır ki bu bardağın dolu tarafını gösterip boş tarafını saklamaya yöneliktir.

  • Bu bardağın içinde su vardır, şeklinde bir haber karşımıza çıkar.

Bir diğer haber tarzı hakkaniyet ölçüleri içinde yapılan gerçek haberdir. Buna göre;

  • Bu bir bardak suyun ancak yarısı kalmış, diğer yarısı emilmiştir, denilebilinir.

Dikkat ederseniz bunların hepsi aynı olayı konu edinmişken, medya bunlardan değişik

haberlerle okuyucularını veya seyircilerini haberdar kılmaktadırlar.

  BİR CİSMİN ÜÇ AYRI GÖRÜNÜŞÜ

  Ben bir teknik adamım ve makine mühendisiyim. İmalata gönderilecek parçaların üç ayrı görüntüsü çizilerek bunlar ölçülendirilir ve daha sonra imalata gönderilir. Bu görüntüler; Önden görüntü, yandan görüntü ve üstten görüntüdür.

  İmalatı yapılacak parçanın bir silindirik parça olduğunu kabul edelim. Bu silindirik parçanın önden görünüşü bir dikdörtgen şeklindedir. Aynı parçaya yandan bakarsanız bu parçanın şeklini daire olarak görürsünüz.

  bardak1.jpg

Medya bu parça ile ilgili haberlerinde;

  • Bu parça bir dikdörtgen bir parçadır, diye verebilir.
  • Bu parça daire şeklinde bir parçadır, diye verebilir. Veya;
  • Bu parça silindirik bir parçadır diye de verebilir.

İlk iki haber de doğrudur ama bize parçanın görüntülerini yani hayallerini bize haber

diye yutturmaktadır. Bir görüntünün okuyucuya veya seyirciye haber diye verilmesi, medyanın kurduğu bir tuzaktır. Reel (gerçek) haber, “Bu parça silindirik bir paradır” diye vermektir. İşte hak (gerçek) haber budur.

  Özet olarak 5n+1k formülüne bir “n” daha ilave etmemiz şarttır. Bu “n” yi, “bakış açısı” diyebileceğimiz, “nazar” kelimesinin “n” si olarak formüle dâhil etmeliyiz. Böylece gerçek formülümüz “6n+1k” olacaktır. Yoksa ortada bir kör dövüşü alır başını gider. Bu gün olduğu gibi…

Bu yazı toplam 6433 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.