Dostluk ve Duanın Kabulü

Bir mübarek kandil gecesini de coşku içinde geçirdi Müslüman kardeşlerimiz ama…
Tabii coşku değil de mezalim altında olan kardeşlerimiz de sadece dua ile geçirebilmiş olabilirler..
Yüce Yaradan, hepimizin ve mezalim altında olanların kurtulmaları, saadete ermeleri, dertlilerin, hastaların deva bulmasını kabul etmiştir inşallah.
Bu vesile ile tüm dünya Müslüman kardeşlerimin “BERÂT” gecesi kandilini içtenlikle tebrik eder duaların kabulü ile hayırlara vesile olmasını dilerim.
Bu günkü yazımı iki arkadaşın kavuştuğu işlemler ile kavuşamayanı nelerle karşılaştığı ve sonunda ne olduğunu beraber okuyalım.
***
Bir yolcu gemisi yolculuk esnasında kopan bir fırtınada batar ve içindekilerden sadece iki adam küçük ve ıssız bir adaya yüzmeyi başarırlar.
Ne yapacaklarını bilemeyen bu iki kazazede Tanrı'ya yalvarmaktan başka çarelerinin olmadığına karar verirler. Fakat kimin duasının daha güçlü olduğunu anlamak için adayı ikiye bölmeye karar verirler ve adada karşılıklı olarak yaşamaya başlarlar.
İlk diledikleri şey yiyecektir. Ertesi sabah, birinci adam kendi tarafında dalları meyve dolu bir ağaç bulur ve ağacın meyvelerinden yer. Diğer adamın alanı ise hala çoraktır!
Bir hafta sonra, birinci adam bir ev, giysiler ve daha fazla yiyecek diler. Sihirli bir değnek değmişçesine tüm istedikleri kendisine verilir. Fakat ikinci adam hala hiçbir şeye sahip olamamıştır!
En sonunda birinci adam bir gemi diler böylece adayı terk edebilecektir. Sabahleyin kendi tarafına demirlenmiş bir gemi bulur. Birinci adam gemiye biner ve ikinci adamı adada bırakmaya karar verir. Onun hiç bir dileği gerçekleşmediği için Tanrı'nın nimetlerine layık biri olmadığını düşünür.
Gemi kalkmak üzereyken birinci adam cennetten yankılanan bir ses duyar, "Neden arkadaşını adada bırakıyorsun?”
"Bana gönderilen nimetler sadece bana aittir çünkü onlar için ben dua ettim," diye cevap verir birinci adam. "Onun duaları kabul edilmedi o yüzden o hiçbir şeyi hak etmiyor."
"Yanılıyorsun!" diye azarlar ses birinci adamı. "Onun sadece tek bir dileği vardı ve kabul ettim. Eğer etmeseydim sen gönderdiğim nimetlerin hiç birine sahip olamazdın."
"Allah'ım ne olur söyle bana" dedi birinci adam, "Ne diledi de ona minnettar olmam gerekiyor?"
"Senin tüm dileklerinin gerçek olmasını diledi."
***
Hepimizin bilmesi gerekir ki; Bize gönderilen nimetler sadece bizim dualarımızın sonucunda değil bizim için dua edenler sayesinde de gerçekleşir.
 Bu aslında böyle de olmaktadır bu bakımdan dualarımızı sadece kendimiz için değil tüm Müslüman kardeşlerimizin dualarının kabulünü de istemeliyiz..
Buna örnek ve göz ardı edilemeyecek kadar güzel bir hikâye….
Bendenizin de duam, sizlerle tüm dualarınızın gerçekleşmesi dileğim…
Rahmet üzerinizde olsun.
  ***
Sağlık ve esenlik içinde sevdiklerinizle yaşam dileğimle…


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.