Sinan Şen

Sinan Şen

Tevazu Örnekleri

Tevazu Örnekleri


Selmân Farisî, Medine de vali idi. Bir gün sokakları geziyordu. Medine’nin zenginlerinden birisi evine götürmek için alışveriş yapmış, taşıtmak için hamal arıyordu. Selman-ı Farisi’yi görünce onu hamal zannetti.
⁃ “Buraya gel de şu yükümü taşı,” dedi. Selman (r.a) hiçbir şey söylemeden hemen erzakları sırtına aldı. Yolda beraber yürürken valiyi bu halde görenler,
⁃ “Ey Allah’ın emiri, müsaade edin de sırtınızdaki yükü biz taşıyalım” dediler. Selman (r.a) bu isteğe olumlu cevap vermedi ve yükü taşımaya devam etti. Tanıyan herkes bu yükü taşımak istedi. Yükü taşınan kişi ise bu durumdan rahatsız olmaya başladı. Kendi kendine,
⁃ “Yazıklar olsun bana, yük taşıtmak için valiyi bulmuşum,” dedi. Hemen yükü alıp Selman (r.a)’dan özür diledi ve bir daha başkasına yük taşıtmayacağını dile getirdi.
Bir defasında da Kufe valisi olan Ammar İbni Yâser (r.a), hayvanlarına yem almak için çarşıya çıktı. Pazar yerinden bir miktar yonca satın aldı. Satıcı alınan yoncayı bir demet halinde sardı. Bir ucundan vali, diğer ucundan satıcı tutarak yükü Ammar ibni Yâser (r.a)’in omzuna yüklediler ve vali yükü evine götürdü. Bir de günümüze bakalım. Sosyal medya hesaplarında bir ilçede siyasi parti başkanı bile kibir ve şaşaalı bir şekilde görevli bulunduğu binaya girerken şovunu yapıyor.
Şu devirde bunun örneklerini her gün sosyal medya hesaplarında görmek mümkündür.
Yönetimdeki İnsanların böyle bir tutum sergilemesi ve bunu normal karşılayanların ahlaki ve eğitimsel problemleri olduğu aşikardır. Kibir, şeytanın amelidir. Kendini büyük gören insanlara hadlerini bildirmek gerekmektedir. Yaratılmış her kişi birer kuldur ve üstünlük mal, makam, şöhret veya evlatlarda değil yalnızca takvadadır.
Hiç kimsenin başka birine karşı üstünlüğünden bahsedilemez. Bu kötü davranışın yapılmaması ancak haddin bilinmesiyle mümkündür.
Kibir ancak kibirli kimselere karşı ve inkarcılara karşı yapılabilir.
İnsan Rabbine karşı acziyetini bilmelidir. Bulunduğu makamın hakkını vermeli, bulunduğu makamın ne işler görmesi gerektiğini bilmelidir. Yöneticiler Milletine karşı efendi değil, hizmetkâr olmalıdır.
Rabbimiz bizi kibir hastalığından ve vahşiliğinden korusun.
Gününüz hayırlı ve bereketli olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Sinan Şen Arşivi

Kibir

01 Şubat 2024 Perşembe 07:00
SON YAZILAR