Ramazan ayının anlamı ve önemi

İslam alemi için büyük öneme sahip olan üç aylar. Recep ayı ile başlardı, Şaban ayı ile devam eder ve Ramazan ayı ile son bulur. Regaip Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili ve Kadir Gecesi'ni de içerisinde barındıran ramazan ayı için geri sayım başladı. Geçen hafta Berat Kandili idrak ettik. 11 ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayı ise 6 Mayıs ta idrak edilmeye başlayacağız. 

**

3 aylar, Rahman olan Allah'ın rahmetinin sağanak, sağanak yağdığı aylardır. Bu eşsiz aylarda ahrete yönelik amelleri diğer vakitlere nispeten daha fazla çoğaltmak gerekir. Bu aylarda daha fazla Kur'ân-ı Kerîm okumak, ilme daha fazla yönelmek, ibadet ve tefekküre ve İslâmî hizmetlere daha fazla vakit ayırmak gerekir.

**         

Peygamber Efendimiz (s.a.s ) "Allah'ım Recep ve Şaban'ı bize mübarek eyle ve Ramazan ayını da bize mübarek eyle (Ramazan'a kavuştur)" diye dua etmişlerdir. Ramazan ayı, ay takvimine (aya göre hesaplanan) göre, dokuzuncu ayın adıdır. Ramazan ayının dinimizde büyük bir önemi ve diğer aylar arasında seçkin bir yeri vardır.

**

Çünkü kutsal kitabımız Kur'anı kerim in bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur'an da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen "Kadir Gecesi" yine bu ay içinde kutlanır. Ayrıca İslam'ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur . Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona ramazan ayına on bir ayın sultanı denmişti. Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Allah'ın rahmet ve bağış kapılarının açıldığı aydır. Sevgili Peygamberimiz, ramazan ayında içtenlikle yapılan dua, ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını bildirmiştir.

**

Ramazan ayını değerli kılan nedenlerden birisi, Kutsal kitabımız olan Kuran’ın bu ayda indirilmiş olmasıdır. Yüce Allah Kur'an da " Ramazan ayı insanları kurtuluşa götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kuran’ın indiği aydır. " (Bakara suresi, ayet 185) buyurmuştur. Kur’an Allah tarafından insanlara öğüt vermek ve yol göstermek için gönderilmiştir.

**

Kur'an-ı Kerim, ramazan ayının Kadir Gecesi'nde indirilmeye başlanmıştır. Kadir gecesi ramazan ayının 27. gecesi olarak bilinir. Yüce Allah Kadir Gecesi'nin "Bin aydan daha hayırlı" olduğunu haber vermiştir. Peygamberimiz (s.a.s) de "Kim inanarak ve sevabını Allah'tan umarak Kadir Gecesi'ni değerlendirirse geçmiş günahları bağışlanır" buyurmuştur.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.