Niçin Sigara İçilir

Milli Gençlikle yazı serisi

Değerli genç kardeşim,
Şöyle etrafınıza bakınırsanız, birçok gencin ve hatta birçok çocuğun sigara içtiğini görürsünüz.
Kendi kendinize; “Allah… Allah… Bu gençler veya bu çocuklar neden sigara içerler?” diye sorarsınız. Ama sorunun cevabını da bulamazsınız.
Sahi… Gençler ve hatta çocuklar neden sigara içerler? Hiç düşündünüz mü?
Eğer bu soruya cevap veremediyseniz, o zaman kendilerine sorun. Bakalım onlar bu soruya nasıl cevap verecekler?
-    …(!)
Diyeceklerdir ki; “Alışmışım işte (!) Bırakamıyorum (!) Falan filan…
Onlar da beklediğimiz cevabı veremediler değil mi?
Sorumuzun cevabı yukarıda aldığımız cevaplar olamaz. Biz, sigarayı neden bırakmıyorsunuz? diye sormuyoruz ki…
Bizim gençliğimizde kızlar pek sigara içmezlerdi. Ama şimdi gördüğüm kadarıyla kızlar belki de oğlanlardan fazla sigara içmektedirler.
Sigaranın insanda ne büyük felaketlere yol açtığını sizler de biliyorsunuz. Kızlar için bunun bir artısı daha var. O da onların gelecekte anne olmalarını engeldir içtikleri sigara.
Hâlbuki kızlar için anne olabilme çok büyük bir ideal iken, sigara bu ideallerini yok etmektedir. Onların sigara içmeleri, aklı başında bir insanın yapabileceği alışkanlık değildir.
 sigara-icmek.jpg   
ARKADAŞ KURBANLARI
Gençlerin sigaraya başlamalarının ilk önemli sebebi, birlikte gezip dolaştığı arkadaşlarıdır. Onların kurbanı olmalarıdır.
Bak, ben içiyorum. Haydi, sen de bir tane yak. Bir sigarayla bir şey olmaz ki(!) Gibi sözler ile yakılan bir sigara, delikanlımızın ilk kurşunu beynine yemesidir. Sonra da “arkası çorap söküğü gibi gelmektedir”
Önceleri “otlakçılık (arkadaşının paketinden içme)” yapan gencimiz, daha sonra kendisi paket alarak, bu sefer o sağına soluna sigara ikram etmeye başlar ve bu meret böylece nice saf ve temiz gençlerimizi ve çocuklarımızı esir alır.
BÜYÜK ADAM OLMA İSTEĞİ
Gençlerde ve çocuklarda sigara içme eğilimin ikinci sebebi, onların bir an önce büyük adam olma, daha doğrusu “Büyük adam sayılma” istekleridir.
Bu, daha çok evlerinde kendilerine söz hakkı verilmeyen, fikirleri dinlenmeyen gençlerde ve çocuklarda görülür.
Çocuk, “Ben sigara içersem, büyük adam olurum ve sözüm de dinlenir” zanneder, sigara içmeye başlar ve sigaranın kurbanları arasına girer.
BÜYÜKLERİ TAKLİT ETME
Sigaraya başlamanın bir başka sebebi, kendi yanında babası, amcası, ağabeyi veya öğretmeni sigara içerken görür ve onlara imrenir. Onların yaptıkları gibi yapmaya çalışır ve tabii belki de bir hayat boyu devam edecek tuzağa düşmüş olur.
Sigara kullanan büyükler bu açıdan hem kendilerinin suçlusu ve hem de çevrelerinde ki küçüklerin sigaraya içmelerinin suçlusudurlar.
PASİF İÇİCİ OLMA
Sigaraya başlamanın bir diğer vebali yine büyüklerin omuzlarınadır. Onlar, çevrelerinde bulunan küçüktür, bebektir diye aldırış etmeden sigaralarını tüttürürler. Ama sigara dumanı içenlere tesir ettiğinden fazla, onların etrafında bulunan kimselere de tesir eder.
Pasif içici durumunda ki bir gençten bir çocuktan ve hatta bir bebekten, geleceğin sigara tiryakisi olmaya namzet (aday) insanlardır.
Genç kardeşlerim,
Bu tadı, tuzu olmayan ama sizi bir an önce hayattan kopartacak sigara başlamamak, en iyisidir. İkinci iyilik ise “zararın neresinden dönülürse orası kardır” atasözümüze göre hemen sigarayı bırakmanızdır.
Sizinle sigara ve tütün konusunda bir deneme yapalım. Tütünü veya sigarayı insandan başka istediğiniz hayvanın ününe koyun. Asla dönüp bakmayacaktır.
Bu denemeden çıkan sonuç ise hiçbir hayvanın bile ilgi göstermeyeceği sigarayı gençlerimizin ve çocuklarımızın hemen ama hemen bırakmasıdır.
Biz hayvandan daha az irade sahibiyiz” diye düşünmeli sigarayı bırakmalısınız.
Sigarayı bırakacak olan gençler… Bu güzel hareketinizi e-mail’le bana bildirirseniz, Allah’ın size güç vermesi için dua ederim.
Tamam mı sevgili gençler…


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.