İkbali Hakk'ı Sevip Sevdirmek Olan Bir Nesil!

Gönül ufuklarının derununda Allah'ı bulan,
Gönül kapıların aralayıp muhabbetle açan,
Aşk ve sevda ile Hakk'a varmanın yollarını arayan,
Yüce Dost'a gönül vererek O'nun rızasını her dem arzulayan bir nesil!
Bir Hak âşığı olmanın güzelliklerini üzerinde barındırarak gözyaşları içerisinde Rabbine;
"Allah'ım! Sensizliğin kıvrımlarında Seni aramanın neş'esiyle doldur beni,
Gönül gözümü Sana aç ve özümde buldur Seni," diye yalvaran bir nesil!
Yoktan Varedicisinin sevgisiyle itmi'nana eren, nefsini yererek yerin dibine indiren, kaldırılması gereken Hak davasını sırtlamaya gayret eden bir nesil!
Rüzgârların getirdiği rahmet bulutları misâli insanlığa damla damla diriliş muştuları sunan, çiçeklerden aldığı özü, sabır mayasıyla yoğurarak yılmayan bir çalışma azmiyle, bala dönüştüren arılar benzeri bir nesil!
Cîfelenmiş ve kokuşmuş dünya hırs ve arzularından iğrenerek, dünyasını ukbâ davasına vakfedip, kendisini, Allah ve Rasûlü hizmetine adayan Mus'ab b. Umeyr'ler misâli ilim ve hikmet âşığı bir nesil!
Hedeflerin en güzelini seçerek halka Hak için hizmete koşan; dertlerini dert, sevinçlerini neş'e kabul ederek onlarla iç-içe yaşayan bir nesil!
Mahlûkata bakış açısını Kur'an ve Sünnet'ten alarak, önemsenmesi gereken bütün düsturları tepeden tırnağa özümseyerek sadece kâl değil hâl de edinen bir nesil!
Kâinatın Efendisi Muhammed Mustafa (s.a.v.)'den aldığı hayat örneğini yaşama azmiyle birlikte, yaşanması için çırpınan, bütün düşüncesini ona hasredip bu manâya uygun prensipler geliştirerek hayatını idame ettiren bir nesil!
Hâsılı; aile hayatından toplum hayatına dek, eğirdiği sevda yumaklarını dokumak sûretiyle ebediyete göçerken, ardından bütün bu hakîkatler doğrultusunda bir nesil bırakmanın sevincini yaşayan bir nesil!
Bütün bu serüven içerisinde yol alırken, dudaklarının kıpırdamasından bir şeyler söylediği anlaşılan, ancak kulak vermekle duyulabilen, asıl hedef ve maksadı şu mısralarla anlaşılan bir nesil:

İlim, hikmet, marifet işimizdir bizim,
Hakk'ı sevip sevdirmek ikbâlimiz bizim.

İkbâli Hakk'ı sevip-sevdirmek olan bir nesil düşlüyorum şimdi düşlerimde.
Ne olur göster onları, gözlerim açık gitmesin Allah'ım!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.