Bir Ramazan Daha

Bir Ramazan daha. Gönüllerin şerha şerha olduğu bambaşka bir alemdir Ramazan. Allah’ın kullarından istediği kulluk bilincinin şekillendiği mübarek bir aydır o. Ne güzel bir iklim, ne eşsiz bir mevsimdir o. Onunla açılır gönüller güller misâli… Onunla durur çiçekler meyveye. Onunla hasret giderilir Yüceler yücesi Mevlâya… Uzaklar yakın olur, sevgiler yerin bulur, özler Hakk muhabbetiyle yoğrulur.
Bazen bir gözyaşıdır Ramazan… Tane tane süzülür göz Pınarlarından…
Bazen süzgün bir bakıştır Ramazan… Özlemle dopdolu…
Bazen dudaklardan süzülen incilerdir Ramazan… Sevinç haleleri oluşturur…
Bir gönül kazanmadır o… Garip bir gönüle girmektir…
Hâsılı, Hakk’a yakınlığın sırrına ermektir Ramazan…
Ramazan ki, günahları yakıp kül eden… Hayır, hayır! Gül bahçelerine çeviren…
Sen ne güzelsin Ramazan!
Güzelsin, çünkü sende inmiştir Hakk’ın Kelâmı Kur’an!
Güzelsin, güzellik alır senden mü’minler her an!
Yeter ki bilsin seni, yeter ki kucaklasın seni!
Sen zaten, hep kucak açansın!
***
Gül mevsimlerine kavuşmanın heyecanıyla atıyor yüreklerimiz yine onu karşılarken. Kimimiz şair olur, kimimiz adeta bir âşık! Hep onun bereketinden.
Sonra düşünürüz birden; koca bir yılımız daha ne zaman geçmiş? Geçmiş de acaba nasıl geçip gitmiş? Ömürleri bir su gibi içip bitiriyoruz. Her gün, her an yakın olduğumuza koşuyoruz. Ama nasıl bir koşuş bu, hiç düşünüyor muyuz?
Saatler, günler, aylar ve yıllar… Bir kovalamacadır gider. Ama “bu gidiş nereye?” Rabbimizin Kur’an’ından bir süal geliyor dudaklarımıza: “Nereye gidiyorsunuz?” (81 Tekvir 26)
Önemli olan iyi gitmektir, gidilecek yere.
Önemli olan varmaktır, o iyiler iyisi yere.
Yerin kötüsüne varınca ne çare! Ne dönüş var, ne kurtuluş! Bu mudur iyi bir yaşayış? Acılar, ıstıraplar, hüzünler… Sahi, neye gelmiştin şu dünyaya?
Ama bir varış ki en güzel! Muazzam bir karşılanış! İşte dünyadaki yarış! Bu, adeta bir şahlanış!
Bir mekân ki en güzel! Bir görüş ki, güzeller güzeli! Ne doyulur, ne kanılır… Ancak, baktıkça bakılır… O’na ancak dünyada yanılır. Orada ise maksuda erilir. O’nun sevgilisi ile de beraber olunur.
***
“Bir Ramazan Daha” derken farkında mıyız o bizi nerelere götürdü… Tefekkür ufuklarımız açıldı ve etrafa inciler, mercanlar saçıldı. Herhalde bu, bizlere bir Ramazan ikramı olsa gerek!
Haydi, kutlu olsun Ramazanımız! Nurla dolsun gönül ufuklarımız! Cennet sevinci olsun oruçlarımız! Sırat köprüsü olsun Teravihlerimiz! Binitlerimiz olsun ikramlarımız, sadaka-i fıtırlarımız!
Haydi, bayramımız Cennet Bayramı olsun!


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.