Yürüyecek yol yok!

Yürüyecek yol yok!

Seçim sürecinde sağlık hedefinin ihmal edildiğini belirten Doç. Dr. Oktay Sarı, şehirde açıktan gıda satışının önüne geçilmesi, yürüyüş alanlarının ve yeterli bisiklet yollarının oluşturulması gerektiğine dikkat çekti

Yerel seçimler öncesinde belediye başkan adaylarının halk sağlığına ve sağlıklı yaşama ilişkin yeterli düzeyde proje üretmediği belirtildi. Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Oktay Sarı, belediye başkan adaylarının seçim vaatlerinde imar ve üst yapı ile ilgili büyük projelerden bahsedildiğine dikkat çekerek, “Onun dışında şehir insanının sağlık, rahat ve konfor içerisinde yaşamasını sağlayacak, aslında tesis edilmesi çok kolay olan projelerden bahsedilmediğini görüyorum. Bu nedenle sağlık tamamen ihmal edilmiş durumda” dedi. Doç. Dr. Oktay Sarı, şehrin en büyük pazarlarından Muhacir Pazarı ve Melike Hatun Çarşısı’nda açıkta ve kaynağı belli olmayan hayvansal gıdaların satıldığını, bunun neticesinde de hem Brusella gibi hayvanlardan insanlara geçen hastalıklarda büyük artışların görüldüğünü, hem de Hepatit-A hastalığının ciddiyetini koruduğunu ifade etti. Vatandaşların sağlıklı hayat için yürüyebileceği alanların eksikliğine de dikkat çeken Doç. Dr. Oktay Sarı, şunları söyledi: “Konyalıların sağlıklı hayat için yürüyebileceği mekânların, gezinti alanlarının bulunmaması önemli bir problem. Bunun sebebi hem kaldırım işgallerinin önlenememesi, ya da böyle bir kaygının olmaması, hem de yürüyüş alanlarının yetersiz olması. Bundan 70-80 yıl önce İstasyon’dan Anıt’a kadar yürüyüş alanları ve çay bahçeleri varken bugün şehrin en merkezi ve en nezih yerlerinden İstasyon ve Nalçacı gibi semtlerde bu tip alanların bulunmaması önemli bir eksiklik. Batı’da insanlar şehir merkezlerinde parklarda yürürken, biz bu ihtiyacı gidermek için Dutlukır’a gitmek zorunda kalıyoruz.”
5 KM. YÜRÜMEK GEREK AMA ŞEHİR ELVERİŞLİ DEĞİL
Sağlıklı hayat için günde yaklaşık 5 kilometre yürüyüş yapılması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Sarı, “Şehir içerisinde güvenli bir şekilde 5 kilometre yürüyebileceğimiz veya bisiklet sürebileceğimiz bir alan var mı, merak ediyorum. Ben örneğin Nalçacı’da bisiklet kullandığımda yaya kaldırımından gitmek zorunda kalıyorum. Oysa bu kaldırımlar efektif kullanılabilir, bir tarafında bisiklet yolu da oluşturulabilir” diye konuştu. Sarı, yeni yapılan bisiklet yollarının merkezi yerlerde bulunmadığına, bu nedenle çok az kişi tarafından kullanıldığına dikkat çekti. Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Oktay Sarı, belediye başkan adaylarına yeni dönemde ‘sağlıklı yaşamı’ merkeze alan anlayışla, insanların rahatça yürüyebileceği, bisiklet kullanabileceği alanları oluşturması çağrısında bulundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.