Yumurtada numaralı dönem aksadı

Yumurtada numaralı dönem aksadı

Tüketicinin, hangi kümesteki tavuğun yumurtasını yediğini bilmesine imkan sağlayacak olan numaralı yumurta döneminde, Almanya ve ABD'den ithal edilen makine siparişlerinin gecikmesi nedeniyle aksamalar yaşanıyor.

 
Konya Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Konya yaptığı açıklamada, 23 Ocak 2008'de yürürlüğe giren ''Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliği'' uyarınca, 23 Ocak 2009'dan itibaren doğrudan tüketime sunulacak yumurtaların üzerine işletme ve kümes numarasının damgalanmaya başlandığını hatırlattı. 
Tüketicinin, hangi kümesteki tavuğun yumurtasını yediğini bilmesini sağlayacak olan tebliğin 23 Ocak 2008'de Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsatan Konya, yumurtaların damgalanması için üreticilere verilen 1 yıllık uyum süresinin dolmasıyla birlikte Ocak 2009'da uygulamanın ülke genelinde başladığını kaydetti. 
Konya, ürün takibinin sağlanabileceği böylece tüketicinin karşılaşacağı her türlü sorunda yumurtayı üreten firmaya rahatlıkla ulaşabileceği, karşısında muhatap bulabileceği bir sistemi getiren uygulamanın bir takım sıkıntılar nedeniyle taşra bölgelerinde henüz tam olarak hayata geçirilemediğini bildirdi. 
Firmaların, Almanya ve ABD'de üretilen ve maliyeti 10-17 bin lira arasında değişen printer benzeri gıda mürekkebi püskürten makineleri temin etmek için sipariş verdiğini anlatan Konya, ancak siparişlerde gecikmeler yaşandığını belirtti. 
Konya, Türkiye genelinde faaliyet gösteren bin işletmenin 93'ünün Konya'da bulunduğunu kaydederek, bu işletmelerden sadece 35'inin yumurtaları damgalayabildiğini birçok firmanın ise henüz makineyi temin edemediğini kaydetti. 
TAŞRADA YÜZDE 50'Sİ DAMGALANIYOR
Bu makineleri ABD ve Almanya'dan ithal eden İstanbul ve İzmir merkezli firmaların siparişleri ulaşım kolaylığı açısından batıdan başlayarak firmalara teslim ettiğini anlatan Konya, şunları kaydetti: 
''Siparişlerin fazla olması nedeniyle firmalar bu makineleri zamanında yetiştirmekte güçlük çekiyor. Makineleri satan firmalar makine teslim ve kurulumuna ilk önce batıdan başladılar. Batıda neredeyse tüm şehirlerimizde yumurtalar artık numaralı olarak satılıyor. Büyük alışveriş merkezleri ve marketler numaralanmamış numarayı satmıyor. Ancak taşrada henüz firmaların birçoğunun makineleri temin edememesi nedeniyle sıkıntı yaşanıyor. Önemli yumurta üretim merkezleri Konya, Kayseri ve Karaman'da firmaların ancak yüzde 50'si yumurtalara işletme ve kümes numarasını damgalayabiliyor. Bu sıkıntıların kısa sürede aşılmasıyla tüm yumurtalar numaralı olarak satılmaya başlanacak.'' 
Konya, uygulamanın firmaları ürettiği yumurtanın arkasında durmaya, kaliteli ve sağlıklı üretime teşvik edeceğini de sözlerine ekledi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.