Yeni yatırım alanları oluşturulmalı

Yeni yatırım alanları oluşturulmalı

Konya Tesisat ve İnşaat Malzemecileri Derneği (KONTİMDER)'in ilk misafiri Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şahin oldu.

KONTİMDER Genel Başkanı Osman Başaran, Tecrübe Paylaşımı programı kapsamında misafir olan Prof. Dr. Mustafa Şahin’e teşekkür ederek, “Yeni bir dernek olarak sanayi ve üniversite işbirliğinin öneminin farkındayız. Bu işbirliklerin hayata geçirilmesi noktasında dernek olarak projelerimiz var. Sektöre ve bölge ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla faaliyetlerimiz artarak devam edecek” dedi. Sivil toplum kuruluşlarının, sanayi üniversite işbirliğinde önemli rol oynadıklarına dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Şahin, KONTİMDER’e başarılar diledi. Sanayi ve üniversite arasındaki kopuklukların giderilip, altyapısının oluşturulması gerekliliğini belirten Şahin, “Bu önemli bir nokta.  Selçuk Üniversitesini büyüten, potansiyeli veren Konya şehridir. Tarihi, kültürel mirası, sanayisi, tarımı ve coğrafi konumundan doğan bütün avantajları gelire dönüştürmemiz mümkün. Bugün, 14,5 milyon metrekare arazi, bin 100 akademisyen, 88 bin 500 öğrencimiz ile Konya’nın 40 yıllık üniversitesiyiz” diye konuştu.

4 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

Dünyada yıllık 260 milyar dolarlık tıbbi cihaz pazarından Türkiye’nin 1,9 milyar dolarlık pay aldığını vurgulayan Şahin, pazar payını artıracak üretim odaklı proje geliştirdiklerini dile getirdi. Şahin, Tıbbi Cihaz Üretim Vadisi projesinin  4 milyar dolarlık bir yatırımı içerdiğini belirterek,  yıllık üretimin tam kapasitede 2,5 milyar dolara ulaşacağını, 1,5 milyar dolarlık ihracat olanağı öngördüklerini söyledi. Şahin, şöyle konuştu: “Gemilerle serum şişesi, enjektör gönderiyoruz karşılığında 1 adet EMAR cihazı alıyoruz. Rantı düşük malzeme üretiyoruz. Temel hedefi, 2. Sınıf tıbbi cihaz üretimi olan, üniversitemize ait arazide Tıbbi Cihaz Üretim Vadisi projesini hazırladık. ABD sermayesi, Sağlık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, KTO Başkanı ile görüştüm. Vali, Büyükşehir Belediyesi Başkanının bilgisi var. Konya’nın ileri gelen kurum ve kuruluşlarının birlikteliğinde, üniversiteye de gelir getirmesi için boş olan arazimizi tıbbi cihaz üretim vadesi olarak planladık ve projesi yapıldı.  Rektörlük seçiminden sonra bir dernek kurup altyapı çalışmalarına başlanacak.  ABD sermayesi olmadan bu yatırım ölü doğar. Bunun da bilincindeyiz. General Electric  ve tıbbi cihaz üretiminde dünyanın 1 numarası Medtronic firması ile görüştük. İmkân ve altyapı oluşursa bazı ürünlerin üretilmesi için girişimde bulunuruz cevabı aldık. Bu açıdan önü açık bir yatırım.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.