Sürücünün Göremediği Müfettişler

Başlığı okuyunca hemen “Galiba vazife yapmayan ilgili müfettişler” konu ediliyor diye düşünmeyiniz.

Aksine görünen ama sürücülerin göremediği, trafikle ilgili ve 24 saat vazifeli olabilen müfettişlerden söz etmek isterim.

Gerçi bu müfettişlerden bazıları talimatnameye de aykırı olarak geçmiş yıllarımızda pankartlar eşliğinde kontroller yapma (ki o yıllarda da yazdığım gibi talimatname ve gidişata aykırı) kendilerini ön plana çıkarmak propaganda yapmak havasına da girerek…

Protokol, başkanlık, vb. gibi popülerlik yanında bilirkişilik alma(!) trafik de söz sahibi olma havasında esas amaca uymayan bir dernek kurup faydalanmaya çalışanlar olması yanında…

Muhatap olabilen trafikteki sürücünün göremeyeceği ama yaptığı hatanın tutanağı ile ceza alabilmesi sağlanması işleminde.

“Fahrî” kelimesinden anlaşılacağı gibi kendilerinin de düşüncesi olarak maddi manevi bir yaptırımı, faydası bulunmadan.

Millet ve devletine fayda düşüncesi içinde devam edenler çoğunlukta.

Bunları belirtirken Fahrî Trafik Müfettişlerini üye yapma gayreti içinde olan FAMDER’in değerli yöneticilerini kast etmemekteyim.

Derneğin sadece bu topluluğun kaynaşma ve birbirleri ile fikir teatisi yapmasını sağlama işleminde olmasın daha doğruluğu yanında üzerinde durduğum olumsuz işlere girenler için de önlem almalarını belirtmiş olmaktayım.

***

Nitekim her yıl bizzat Konya Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenip Vali, İl Emniyet Müdürü ve Trafik Kazaları Önleme vb. dernekleri, protokolden gelenlerin iştiraki ile güzel bir ortamda yapılan toplantı.

Bu yıl Fahrî Trafik Müfettişleri ile Emniyet Trafik Müdürlüğü ilgilerince bir araya gelerek düzenlemiş.

Sabahın onunda ve iş günü olan gün içinde yapılan toplantıda.

Yine içlerindeki vazife aşkı ile işini, diğer meşguliyetini bırakarak hemen hemen tüm diyebileceğiz ki iki yüzü aşkın Fahri Trafik Müfettişi hazırdı.

Toplantı, tabiî ki Trafik Polislerimizin yaptığı çalışmaları, vatandaşa verilen bilgiler yanında hataların tespiti film halinde gösterilirken.

Konya Trafik Denetleme Müdürü Sayın İbrahim Tatır, Konya İl’i içinde olan yollar trafik hataları, ölen ve yaralananlar, yıllara göre artış eksiliş grafikleri ve bu hususta aldıkları önleyici tedbirleri alırken…

Görünmeyen Müfettişler olarak da vurguladığı ve pek çok fayda sağlandığını belirttiği Fahri Trafik Müfettişlerinin başarı ve hizmetlerini vurgulayıp teşekkürlerini sunmuş oldu.

***

Kim bu Fahri Trafik Müdürleri? Yetkileri neler? Merakınızı gidermek için açıklama yapmış olayım.

Her ilin nüfus orantısına göre kırk yaşını aşmış, yüksek tahsilli, sürücü ehliyetli ve diğer iyi halleri yanında trafikten de ceza almamış kimselere “Fahrî Trafik Müfettişi” yetkisi verilmekte.

Sürücünün telefon konuşması, hız aşımı haricindeki uygunsuz park dahil bütün suçları gördükleri vasıtaların plaka, renk, marka ve cinsini havi kendisine verilen tutanağa varsa sürücüye haber işaret vb. vermeden gizlice yazıp trafik büro veya polisine teslim etmekten ibaret.

Eğer hakikat hilafı yapmış ise tabiî ki hem ceza hem de belgesinin iptali yapılmakta.

Sadece plaka numarasını almanız bile yeterli. İnternetten vasıtanın bütün bilgilerini tespit edebilirsiniz.

Bu arada Sayın okuyuculara âcizane derim ki;

Bunları yapmak sadece onların vazifesi değil hepimizin vazifesi olmalı.

Kanunî Sultan Süleyman’a “Neme lazım. Bana ne Sultanım” denildiği gibi…

Düşünmeyip siz de, vasıtanın durumu ve yaptığı hatayı trafik polisi 155’e telefonla bildirebilirsiniz.

Avrupa’da yaşayanlar bunu yapıyor. Onların moda ve eğlencesini kopya yerine birde bunları kopya edebilsek

***

Sağlık ve esenlik içinde yaşam dileğimle… 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.