Karaman'da tarımsal sulamada sıkıntı

Karaman'da tarımsal sulamada sıkıntı

Karaman Ovası Sulama Birliği Başkanı Mustafa Değirmencioğlu, Karaman'da bu yıl yeteri kadar yağış olmaması sebebiyle Fisandun Göleti'nde su oranının geçen yıldan az olduğunu belirtti.


Değirmencioğlu yaptığı açıklamada, kamuoyunda gölette aşırı su biriktiği, biriken suyun fazlasının tahliye kanalından boşaltıldığı gibi söylentilerin çıktığını ancak bu söylentilerin gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. 
Çiftçiyi zor bir sezon beklediğini kaydeden Değirmencioğlu, geçen yıl Mart ayında Fisandun Göleti'nde 26 milyon metreküp kullanılabilir su olduğunu ifade etti. 
Şu an göletten 25 milyon metreküp su olduğunu dile getiren Değirmencioğlu, ''Yani geçen yıldan daha az su birikmiş durumda. Göletin doluluk oranı yüzde 6,5 seviyesinde. Çiftçimizi zor bir sezon bekliyor. Biz Sulama Birliği olarak 10 yıldır suyu en iktisatlı şekilde çiftçiye paylaştırmayı öğrendik'' dedi. 
Değirmenci, çiftçinin gölet sulama sahasında ekim yaparken birliğe danışması gerektiğini ifade ederek, yeteri kadar su olmadığı için çiftçinin ürününü sulayamama durumunun olabileceğini öne sürdü. 
Karaman ve çevresinin Türkiye'nin en az yağış alan bölgelerinden olduğunu belirten Değirmencioğlu, şunları kaydetti. 
''Bundan 10 yıl önce toprağı 20 metre kazınca su çıkıyordu. Şimdi ise 60-65 metreden su çekiyoruz. Bu da kullandığımız elektrik ve akaryakıtın 3 katına çıkması anlamına geliyor. Bu yüzden bir şekilde bu bölgede üreticinin kullandığı elektriğin ve akaryakıtın desteklenmesi lazım. 
Karaman pilot bölge seçilebilir. Bizler sivil toplum örgütleri ve milletvekilleriyle yaptığımız toplantılarda böyle bir sonuca vardık. Türkiye genelinde kapalı sulama sistemini en iyi uygulayan bölgelerden biriyiz. Fakat yeteri kadar yağış olmayınca ne yaparsak yapalım bir yere gelince tıkanıyoruz.'

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.