Şevki Çobanoğlu

Şevki Çobanoğlu

İslâm Ortak Pazarı Hayal Değildir

İslâm Ülkeleri (Halkı Müslüman Ülkeler ) arasında çok yönlü ticari işbirliğini hedef alan bir birlik kurulamaz mı? İslâm Ortak Pazarı’nın kurulması ile İslâm Dünyası’nda yeni ve daha şuurlu gelişmeler sağlanamaz mı? Müslümanlar başkalarına boyun eğmeye daha ne kadar devam edecekler? İslâm Ortak Pazarı hayal değil bir gerçektir.
İslâm Ortak Pazarı, İslâm Ülkeleri arasında tam bir entegrasyondur. Gerçek manada bir İslam Ortak Pazarı’nın kurulması halinde Müslümanlar arasındaki alış veriş ağırlık kazanacaktır. Üye ülkelerin millî sanayileri günden güne gelişecek, tarımsal üretim artacak, petrol gelirleri daha rantabl olarak değerlendirecek ve en önemlisi de Müslümanlar arasında kültür alış verişi yükselecektir.
İslâm Ortak Pazarı’nın üyesi olan ülkeler arasında sınırlar kalkacak, gümrükler kalkacak, tek para uygulamasına geçilecek ve tek bir merkez Bankası kurulacaktır. Hac ve Umre’ye gitmek isteyenlere vize uygulaması konmayacak ve vize kalkacaktır. Yani isteyen istediği İslâm Ülkesi’ne elini kolunu sallayarak, hiçbir engelle karşılaşmadan gidebilecektir. Müslümanlar böyle bir ortak pazarı gönülden arzulamaktadırlar.
Onun için bu kadar önemli hususları kapsayan İslâm Ortak Pazarı bir hayal olabilir mi? İslam Ortak Pazarı, ümit verici gerçek bir entegrasyondur. İslam Ortak Pazarı, tam anlamıyla Müslümanların refah seviyelerinin yükselmesi için imkân sağlayacak geniş bir ticari alış verişin oluşturulduğu dev bir pazar olacaktır.
Müslümanlar, İslâm Ortak Pazarı’nın kurulması yolunda olanca çabayı harcamak mecburiyetindedirler.
   -----------------
(1) Manan, Prof. M.A, Faizsiz Banka, Ufuk Yayınları, Ankara, 1969, sh: 64-65
(2) Özdenören, Rasim, Çapraz İlişkiler, Risale Basın Yayın Ltd, İstanbul, 1987, sh: 117
(3) Ayhan, Cevat, Tebliğ, İslâm Ülkeleri Ekonomik İşbirliği Toplantısı, İstanbul, 11-12 Ekim 1986
(4) Ayhan, Cevat, Adı geçen toplantı ve tebliğ
(5) Pirzade, Şerifüddin, İslâm Kalkınma Bankası 11.nci Guvernörler Kurulu Toplantısı, İstanbul, 28-29 Mart 1987

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.