Fıkıhi Sorular ve Cevaplar

S.1) Hocam; Ölüye Fatiha okunur mu? Kur’an okumanın ölüye faydası var mı açıklar mısınız?
C.1) İmam-ı Ahmed Bin Hambel ve Şafi alimlerinden büyük bir kısmı okunan Kur’an’ın sevabının ölüye ulaşacağı söylenmektedir. Bir çok alime göre ölüye bağışlanmak şartıyla bütün Salih ameller ölüye ulaşır.

S.2) Hocam; Cenaze namazı kılarken ayakkabı çıkaracak mıyız? Bazıları çıkarıyor bazıları da çıkarmıyor hangisi doğru açıklar mısınız?
C.2) İttifakla namazlar necis olan şeylerle kılınmaz. Şayet ayakkabının altı pisse mesela kanalizasyon patlamış da oradan geçilmişse veya küllüklerden ayakkabı ile gelinmişse o takdirde ayakkabı çıkarmalıyız. Altı temizse çıkarılmaya gerek yoktur.

S.3) Hocam; İntihar edenin Cenazesi Namazı kılınır mı?
C.3) Hanefi ve Şafi mezhebine göre intihar eden; inkarcı değilse müslümansa cenazesi yıkanır, namazı kılınır. Tabi ki intihar etmek haramdır inkar etmediği müddetçe günahkar sayılır.

S.4) Hocam; Çocuğumuz ölü doğdu, cenazesi yıkanır, namazı kılınır mı? Açıklar mısınız?
C.4) Hanefi mezhebine göre çocuk doğduktan sonra ağlamışsa bir müddet yaşamışsa, yıkanır Cenaze Namazı kılınır. Şayet hiç hayat emaresi yoksa yıkanmaz, Cenaze Namazı kılınmaz, bir beze sarılıp mezara gömülür.

S.5) Hocam; Mezarlara basmak, yol yapmak, üzerinden geçmek doğru mudur? Açıklar mısınız?
C.5) Hanefi ve Şafi mezhebine göre mezar üzerine oturmak, yol yapmak mekruhtur, doğru değildir şayet yol geçmek zorunlu ise kemikler toplanır başka yere defnedilir.

S.6) Hocam; Kabristan ve türbelerde namaz kılınır mı açıklar mısınız?
C.6) Hanefi mezhebine göre KABİR namaz kılanın önündeyse mekruhtur doğru değildir. Sağında solunda ise mekruh değil, namaz kılınabilir.
Şafi mezhebine göre ise ister önde, arkada, yanda ne olursa olsun namaz kılmak mekruhtur.

S.7) Hocam; Geçenlerde bir cenaze üzerine ikinci bir cenaze yine gömüldü olay Fettah Mezarlığı’nda oldu, orası doluymuş böyle yapıldı doğru mudur, cenazeler üst üste gömülür mü açıklar mısınız?
C.7) Hanefi ve Şafi alimleri “Zaruret olmadıkça bir kabre iki cenaze koymak caiz değildir derler.”

S.8) Hocam; Son zamanlar da kabirler çok süsleniyor, yazılar yazılıyor, bu doğru mudur açıklar mısınız?
C.8) İsraf haramdır, bu açıdan mezarları süslemek caiz değildir. Hanefi mezhebine göre mezar kaybolmasın diye yazı yazılabilir.

Dua ve Selamlar.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.