Bizim Meşgulümüz ile Diğerlerin Meşgulleri!

Türkiye’mizde tutturmuşuz bir siyaset. Nerede ise onunla yatıp kalkıyoruz.
Başka işlemler için çaba sarf etmek, edenlere yardımcı olmak aklımızın köşesinden geçmiyor..
Siyasetçileri anladık. Onlar iktidar elde etmek için her türlü yolları, söylemleri icat ediyor. İktidarda olanı nasıl düşürür diğerlerine de oy toplatmam çabasıyla, bağrışım çağrışım da olurlar ama…
Üniversiteler, Resmî sivil kurumlarda olanların siyaset ve ideolojik içinde bulunmaları doğru mu?
Bilgi, İlim, Teknoloji üzerinde uğraşmaları gerekirken, bir tez kitabı bile yazamayıp kopya ile Prof. olabilenlerin bağlandığı taraf siyaseti ve ideolojisi yüzünden…
Dünya üniversiteleri arasında beş yüzüncü sıraya bile girememeyi kendilerine bir ar saymazlar mı?
Başköşelere oturmuş resmî ve sivil kuruluşlarda bulunanlar, kendilerine bağlı olanların haklarını arama, onların daha ileri adımlar atmasına çalışıp, daha ileri fikirler serdetmek yerine…
Bir muvafık, muhalif, siyasal ve ideolojik konuşmalar yanında çabalar yapmalarına ne denir ki?
Hele kendilerini uzman gören kartellerde köşe başı tutanlar tarafsızlık yerine kendi tuttuğu siyasal ve ideoloji içinde yazı döktürmeleri yanında birde basın kürsülerinde konuşmalarının Türkiye’mize faydası var mı acaba.
Tabiri caiz ise havanda su dövmekten ileri gidebiliyor muyuz?
Başka devletlere baktığımız da. Siyaseti siyaset zamanı konuşup, bitince kesiyorlar.
Peki, sonra ne yapıyor ve konuşuyorlar? Sosyal Adalet, Sağlık, Bilim, Ekonomi, Kalkınma ve özenle Silah üzerinde konuşup çalışma da yapıyorlar.
***
Bunları yazmamın sebeb-i mucibe si bendenize de E- Mail ile gelen bir yazıda okuduğum yeni ve müthiş silah keşfetme ve yapım çalışmalarının haberi oldu.
Yazıyı okuduğumda 2. Dünya Savaşı’ndaki oluşum geldi belleğime.
O zamanlar sadece yer topu veya uçakla bomba atılabilirdi.
Füze vb. bulunmadığı o zaman içinde Almanlar V1 ve V2 silahlarını icat etmişler dünyanın ağzı açık kaldığı gibi.
Berlin’den atışla Londra’yı bombardımana tutmuşlardı.
Şimdi buna yaklaşık benzer ama daha uzun menzil ve üstünlükte olacak bir silahın yapımına başlamış bulunuyor Amerika.
Sayın Prof. Dr. Nurullah Aydın’ın yazısından alıntılar yapalım.
***
“ABD’NİN YENİ KONVANSİYONEL SİLAHLARI!
ABD en son teknoloji ürünü bir silah sistemi için düğmeye bastı. Proje, dünyanın herhangi bir yerindeki hedefi bir saatten daha az sürede vurmayı hedefliyor.
ABD’den dünyanın her bölgesini nokta atışı ile bir saatin altında bir zamana vurabilecek yüksek vuruş gücüne sahip yeni sınıf silahlar konuşlandırılıyor.
Bu; ABD’nin nükleer silahlara olan bağımlılığını ciddi ölçüde azaltacak bir teknolojiye kapıları açabilir. Konvansiyonel silahların yüksek hızla kullanılmasını hedefleyen yeni sisteme yönelik endişeler de var. Rusya; Pentagon tarafından konuşlandırılan her bir konvansiyonel silah karşılığında bir nükleer füzenin devre dışı bırakılmasını talep ediyor.
Beyaz Saray, ABD ile Rusya arasında iki hafta önce imzalanan Nükleer Silahsızlanma Anlaşması kapsamında bu talebe yönelik hükmün yer aldığını açıklıyor...
Prompt Global Strike adı verilen yeni silah sistemi, Hedefleri saklandığı mağarada vurmak gibi görevler için düşünülüyor. Kuzey Kore’nin nükleer füzelerini veya İran’ın nükleer tesislerini de vurmaya yarayacak sistemin özelliği, ABD’yi nükleer cephaneliğinden bağımsız kılabilecek olması.
Teorik olarak ise, kullanılacak yeni silahlar sahip oldukları hız ve nokta isabet özelliğiyle bir nükleer bomba kadar etkili olacak.
Bush döneminde ortaya atılan fikir, Rusya’nın bir nükleer savaşın tetiklenebileceği itirazıyla karşılaşmıştı. Ruslar, kullanılacak yeni silahlarda nükleer mi yoksa geleneksel savaş başlıkları mı kullanıldığının anlaşılamayacağını öne sürmüş ve silahın nükleer savaşa neden olabileceğini savunmuştu.
ABD Savunma Bakanı Robert Gates, Bush hükümetiyle bir yere varmayan projeye Obama yönetimi tarafından kucak açıldığını belirtti. Başkan Obama, New York Times’a, yeni silah sisteminin nükleer silahlara olan bağımlılığını azaltacağını ifade etmişti.
Beyaz Saray, sistemin en son teknolojiyle kullanılması için Kongre’ye gelecek yıl 250 milyon dolar araştırma parası talebinde bulundu.
Kongre üyeleri, bu teknolojinin üretilmesi için gereken son maliyetin çok yüksek olacağına inandıkları gibi, sistemin çok önemli bir o kadar da kritik olduğunu savunuyor. Yeni silah sistemi ABD’nin Pasifik Kıyılarındaki Vanderberg Hava Kuvvetleri Üssü’nde kuruldu.
Plana göre, Prompt Global Strike savaş başlığı uzun menzilli bir füzeye yerleştirilecek ve hedefe yollanacak. Atmosferdeki yolculuğu esnasında birkaç defa ses hızına erişecek olan savaş başlığı, özel materyalle korunmasını gerektirecek kadar yüksek bir sıcaklığa erişecek.
Hedefe olan yolculuğu boyunca uzaya çıkmayacak olan savaş başlığı, bir balistik füzeye kıyasla çok daha yüksek bir manevra kabiliyetine sahip olacak. Bu sayede tarafsız ülkelerin hava sahalarını ihlal etmeyecek.
Pentagon sistemin erken modelleri konuşlandırmaya başlandı. Sistemin gerektirdiği füzelerin, alıcıların, kontrol sistemleri ve savaş başlıklarının üretilmesi birkaç yılı bulabilecek.
Prompt Global Strike planı; ABD Stratejik Komutanlığı’nın (STRATCOM) askeri yetkilisi olan ve nükleer cephaneliğini kontrol eden General Kevin Chilton’ce yönetiliyor.
Projeyle dünyanın herhangi bir bölgesinde, vurulması 96 saat sürecek bir hedefi 3-5 saatte vurma imkânı sunuyor. Yine de bu sürenin hareket halinde olan militanları vurmak için yeterli olmayacağını ve her zaman en hızlı müdahalenin nükleer silah olduğunu ifade ediliyor.
Önemli olan Çin ve Rusya gibi nükleer güce sahip diğer ülkelerin radarlarında görecekleri füze ateşlemelerini bir nükleer savaş ilanı olarak görmemeleri.
ABD, Rusya ve diğer ülkelerin Prompt Global Strike silolarını denetleyerek savaş başlıklarının geleneksel mi yoksa nükleer mi olduğu kontrol etme imkânı verebilir. Konvansiyonel olmayan silahlar uzmanı Gary Samore; “Savaş başlıklarına patlayıcı bile koymayacağımızı nasıl bilebilirler” diyerek denetimlerin işe yaramayacağını savunuyor.
Peki ya demokrasi sayıklayan Demokrasi papağanları Türkiye’de nelerle meşgul acaba!”
***
Bu silah iki cümle ile uzaktan atış yapınca, kendine hiç zarar verdirmezken. Karşısındakine ağır zayiat verdirebiliyor.
Evet, Sayın okuyucular bizimkiler nelerle meşgul iyi düşünebilir miyiz?
“Allah Korusun” dan başka ne diyecekler ki?
***
Sağlık ve esenlik içinde sevdiklerinizle yaşam dileğimle…


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.