Aksaray’da 170 baş damızlık koç dağıtımı yapılacak

Aksaray’da 170 baş damızlık koç dağıtımı yapılacak

Aksaray Valisi Orhan Alimoğlu başkanlığında yapılan Encümen Toplantısında, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı (TİGEM) işletmelerinden temin edilecek 170 baş damızlık koç için 70 bin TL ödenek ayrıldı.

 
Aksaray Valisi Alimoğlu, tarım ve hayvancılık alanında uygulanacak projelerle kırsal alanda çiftçilerin ekonomik gelirlerinin yükseltilmesinin amaçlandığını, bunun yanında hayvan ırkında da kalitenin korunarak verimin artırılacağını vurguladı. 
Alimoğlu yerli koyun ırklarının korunması ve geliştirilmesinin gerekliliğine değinerek, Aksaray'da dağıtılacak damızlık koç bedellerinin dörtte 1'inin çiftçi katkısı olarak yetiştiricilerden alınacağını belirtti. 
Aksaray'da yerli ırk olan akkaraman koyun ırkının hakim olduğunu belirten Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri, akkaraman koyununun, karasal iklimin zor şartlarına adaptasyonunun iyi olduğunu, kötü bakım ve besleme şartlarına dayanıklı, birçok koyun ırkının faydalanamayacağı, besin değeri düşük otlaklardan bile yararlanarak verimlerini devam ettirebilen bir koyun ırkı olduğunu bildirdi. 
Aksaray'da da yoğun olarak bulunan akkaraman koyun ırkının geliştirilmesi ve ıslahı konusunda yetiştiricilere örnek teşkil etme bakımından verilecek damızlık koçların kontrol ve denetiminin de il ve ilçe Tarım Müdürlükleri tarafından yapılacağı belirtildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.