Zorunlu kış lastiği sevindirdi

Zorunlu kış lastiği sevindirdi

Ulaştırma Bakanlığı tarafından araçlara 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takma zorunluluğunun getirilmesi lastikçileri ve lastik tamircilerini sevindirdi.

 Kış aylarında kazaların artması ve tekerlek zincirlerinin yollara zarar vermesi üzerine, çıkarılan yeni yönetmelikle ticari araçlara 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Ulaştırma Bakanlığı'nın yaptığı bu uygulamanın yılbaşında tüm araçları kapsayacağı belirtildi. Kurala uymayanlara 500 lira ceza kesilecek. Kazaları önleme adına önemli bir adım olduğunu belirten lastik satışı yapan özel bir bayinin sorumlusu Mustafa Gönüllü, “Yeni uygulama sayesinde yollara zarar veren zincirler yerine daha medeni ve daha iyi sonuç veren kar lastiği kullanılacak. Kar lastiği, zincire göre daha medeni bir yaklaşım. Dolayısıyla kar lastikleriyle hem zincire ihtiyaç duyulmayacak hem de zincirin lastiğe ve arabada meydana getirdiği olumsuzluklar oluşmayacak” ifadelerini kullandı.

LASTİK HAYATİ ÖNEMDE

Bir araçta hayati önem taşıyan iki noktanın bulunduğunu belirten Mustafa Gönüllü, “Lastikler ve fren araçta hayati önem taşıyan iki husus. Motor bozulduğunda ya da yakıtınız bittiğinde durabilirsiniz, ama aniden lastiğiniz patladığında ya da frenler tutmadığında, özellikle yağışlı havada aracınız kontrolü kaybettiğinde, telafisi olmayan sonuçlar ortaya çıkabilir. Dolayısıyla gereken önem verilmelidir” diye konuştu. Bu düzenlemenin lastikçileri sevindirdiğini söyleyen Mustafa Gönüllü, satışlarda artışın meydana geldiğini belirtti. Mustafa Gönüllü, “Bu düzenlemeden yaz aylarında haberdar olduğumuz için hazırlıklarımızı ona göre yaptık. Talebi rahat karşılayabilmek için aldığımız lastikleri iki katına çıkarttık. Satış fiyatlarında bir değişme olmadı. Çok sayıda lastik markasını bünyemizde bulunduruyoruz. Her bütçeye göre lastiklerimiz bulunuyor” dedi.

İYİ LASTİK GÜVEN SAĞLAR

Düzenlemenin doğru olduğunu söyleyen oto lastik tamircisi Mustafa Babaer de, iyi bir lastiğin özellikle kış aylarında sürücüleri güvende hissettireceğini belirtti. Mustafa Babaer kış lastiklerini zorunlu hale getiren uygulamaya yönelik düşüncelerine şöyle devam etti: “Ulaştırma Bakanlığı'nın yapmış olduğu düzenleme doğru ama vatandaşın buna diğer uygulamalarda olduğu gibi uymayacağına inanıyorum. Yasalarımız pek pratikte uygulama alanı bulmuyor. Ama uyan vatandaşlarımız 300-400 liraya kış lastiği alarak hem yasaya uyacak hem de oluşacak bir olumsuz durumun önüne geçecek. Burdan sürücülere de sesleniyorum birkaç yüz liradan kaçayım derken bir facianın içine düşmeyin”

NE AİLEMİ TEHLİKEYE ATARIM NE DE CEZA ÖDERİM

Arabasının lastiklerini değiştiren ve ismini vermek istemeyen bir sürücü ise, “Ben bugün üçyüz liraya iki çift lastik aldım. Trafik cezasına vereceğim parayla arabamın lastiklerini değiştirdim. Ben her gün bu arabaya ailemle biniyorum. Ufak bir maddi harcamayla ağır bir faciayi önlemiş oluyorum en azından. Ve lastikler değiştirilmediği vakit 500 lira trafik cezası kesilecek. Dolayısıyla 300 lira için ne ailemin hayatını tehlikeye atarım ne de 500 lira trafik cezasi öderim” diye konuştu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın hazırladığı "Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut, Ölçüm Toleransları Hakkındaki Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı.Yönetmeliğe göre yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunlu hale getirildi. Hava şartlarının gerektirmesi halinde söz konusu tarih aralığındaki süre Bakanlıkça 1 ay artırılabilecek. İlgili kural şu an Türkiye'de trafikte bulunan 16 milyon aracın yaklaşık 5 milyonunu ilgilendiriyor.

merhabahaber.com KERİM ATICI
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.