Zamlar soba satışlarını artırdI

Zamlar soba satışlarını artırdI

Doğalgaza yapılan yüksek zamlar soba satışlarında büyük artış meydana getirdi.

Havaların soğumasıyla birlikte kış hazırlıkları hız kazandı. Doğalgaza yapılan yüksek zamlar ve GAZNET'in Konya'nın bazı bölgelerine doğalgaz vermemesi soba satışlarında büyük artış meydana getirdi. Ancak uzmanlar soba zehirlenmelerine karşı uyarıyor

NOSTALJİK BİR KIŞ GELİYOR

Ekim ayından itibaren geçerli olmak üzere bütçe açığını dengelemek amacıyla doğalgaza yapılan yüksek zam vatandaşı kara kara düşündürüyor. Doğalgaz faturasının yüksek gelmesinden çekinen vatandaşlar çareyi evine soba kurmakta buldu. ‘Hayatımızdan yavaş yavaş çıkıyor’ denilen soba zam sayesinde geri döndü. Bu kışın nostaljik bir kış olacağını söyleyen soba satıcısı Selman Gencer “Doğalgaz zammıyla birlikte satışlarda büyük artış bekliyorduk. Her ne kadar beklentimizi tam karşılamasa da geçen yıllara göre satışlarımız daha da arttı. İnsanlar ya daha önceden olan sobalarını çıkardı ya da yeni soba aldı. Bu kış daha fazla aile soba ile ısınacak. Eski günlerdeki gibi soba başında çay ve kestane eşliğinde aile sohbetleri yapılacak” dedi.

EN ÇOK KUZİNE SATILIYOR

Konya'da genel olarak üç sınıf soba satıldığını belirten Gencer, “En fazla tercih edilen sınıf kuzine dediğimiz fırınlı sobalar. Tercih nedeni ise üzerinde ve içinde her şeyin pişirilebiliyor oluşu. Kültürümüzde soba da kavrulmuş kestanenin önemli bir yeri var. Ayrıca patates ve soğan közlenir. Çayınızı demler, yemeğinizin sıcak kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu nedenlerle kuzine soba en çok tercih edilen soba çeşididir. İkinci sınıf ise yuvarlak soba diye tabir ettiğimiz sobalar. Bu sobalar da genelde yatak odalarında kullanılır. Salonlarda kuzineye yer verilirken odalarda bu sobalar tercih edilir. Bir diğer soba sınıfı ise minilüks soba olarak bildiğimiz, estetik kaygısı olan vatandaşların tercih ettiği sobalardır” ifadelerini kullandı.

SOBA ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT

Sobaların kurulmasıyla birlikte en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisinin de soba zehirlenmelerinin olduğunu belirten Gencer, “Sobalar kurulmadan önce mutlaka bacalar temizlenmeli ve gerekli tedbirler alınmalı. Ayrıca rüzgârın dumanın çıkmasını engellememesi için fırfır diye bilinen alet bacaya takılmalı. Yatmadan önce sobaya kömür ilave etmek ya da sobayı kapatıp yatmak tehlikelidir. Vatandaşlarımız kesinlikle bu konulara dikkat etmelidir” diye konuştu.

merhabahaber.com YUNUS ALTINBEYAZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.