Yumurta ihracatında hedef 30 milyon dolar

Yumurta ihracatında hedef 30 milyon dolar

Türkiye'nin önemli yumurta üretim merkezlerinden biri olan Konya'da üretilen yumurtalar, Irak, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail gibi birçok Ortadoğu ülkesine ihraç ediliyor.

 
Konya Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Hasan Konya yaptığı açıklamada, yumurta sektöründe yapılan yatırımlarla önemli ilerlemeler kaydeden Türkiye'nin, bugün birçok ülkeye yumurta gönderdiğini söyledi. 
Türkiye'nin yumurta ihtiyacının önemli bir bölümünün Konya'dan karşılandığını ifade eden Konya, ''Türkiye genelinde 55 milyon olan yumurtlayan tavuk varlığı, Konya'da 8 milyon civarında. Yani Türkiye'nin yumurta ihtiyacının önemli bir bölümü Konya'daki çiftliklerden karşılanıyor. Konya'da günlük 6 milyon 500 bin yumurta üretilerek piyasaya sürülüyor'' dedi. 
İHRACATTA HEDEF 30 MİLYON DOLAR
Konya, Konya'da halen faaliyet gösteren 87 çiftlikte üretilen yumurtaların bir bölümünün de ihraç edildiğini belirterek, şunları kaydetti: 
''Konya'da yaklaşık 3 yıldır yurt dışına yumurta gönderiliyor. Irak, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail gibi birçok Ortadoğu ülkesine yumurtalar Konya'dan gönderiliyor. Bu ülkelere Konya'dan 2007 yılında 13,6, 2008 yılında da 24 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 2009 yılı için hedefimiz 30 milyon dolarlık yumurta ihracatı yapmak. Yumurta sektöründe faaliyet gösteren işletmecilerin ihracat yaparak ülkeye kazandırdığı döviz Konyamız ve ülkemiz için oldukça sevindirici. Umarım gelecekte bu rakamın çok daha üzerine çıkarız.'' 
Sektörün en büyük sıkıntısının yurt dışından temin edilen soya fasulyesi, mısır gibi yem ürünleri ve aşıların yüksek maliyeti olduğunu anlatan Konya, dolara endeksli olarak artan girdi fiyatları nedeniyle bir yumurtanın maliyenin üretici açısından 2 kuruş arttığını bildirdi. 
KRİZ FIRSATA DÖNÜŞEBİLİR
Dünya genelinde hissedilen kriz nedeniyle birçok Avrupa ülkesinde yumurta sektörünün zor günler geçirdiğini ifade eden Konya, ''Geçmişte AB pazarı girilmesi zor bir pazardı, ancak küresel kriz nedeniyle orada üretim düştü. Artık yumurta üretemiyorlar. Böyle olunca birçok AB üyesi ülkenin de zaman içinde Türkiye'den yumurta talebinde bulunacağını tahmin ediyoruz. Bu durumda AB ülkelerine de yumurta ihracatına başlayabiliriz'' diye konuştu. 
Yumurtanın, demir ve çinko gibi insan sağlığı açısından önem taşıyan mineralleri içerdiğini belirten Konya, yapılan bilimsel çalışmalarda da çocuklar için birçok faydasının tespit edildiğini, yumurta tüketiminin daha da artırılması gerektiğini bildirdi.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.