Yüksek vergiler protesto edildi

Yüksek vergiler protesto edildi

Türkiye Harb-İş Konya Şubesi vergide yaşanan adaletsizliğe vurgu yapmak amacıyla 'Vergide yaşanan adaletsizlik' konulu basın açıklaması ve tiyatro gösterisi düzenledi

Türkiye Harb-İş Konya Şubesi vergide yaşanan adaletsizliğe vurgu yapmak amacıyla 'Vergide yaşanan adaletsizlik' konulu basın açıklaması ve tiyatro gösterisi düzenledi. Gedavet Park'ında yapılan basın açıklamasına Türkiye Harb-İş Sendikası Konya Şube Başkanı İsmail Alıca ve sendika üyleri katıldı. Küresel ekonomiden en çok etkilenen kesimin işçiler olduğunu ifade eden Şube Başkanı İsmail Alıca, işçilerin önemli sorunlarından bir tanesinin de vergi adaletsizliği olduğunu söyledi. Doğrudan alınan vergilerin yüksekliğinin yanında dolaylı vergilerle çalışanların iki defa mağdur edildiğini vurgulayan Şube Başkanı İsmail Alıca, temel bir ilke olan 'Az kazanandan az vergi, çok kazanandan çok vergi alınması'nın ülkemizde uygulanmadığını belirtti. Sermayeden alınan vergilerin düşürülmesine rağmen işçilerin vergi yüklerinin ağırlaştırıldığını söyleyen Şube Başkanı İsmail Alıca, “Yıl başında kesilen vergi miktarı ile yıl sonunda kesilen vergi miktarı arasındaki oran neredeyse iki katıdır. Bu nedenle işçilere altı ayda bir yapılan zamlar vergi oranlarının artmasına, ücretlerde de düşüşe neden olmaktadır. Enflasyona bağlı olarak ücretlerde yapılan artış işçinin cebine girmeden vergi olarak geri alınmaktadır” dedi.

Anayasaya rağmen Türkiye'nin dünyadaki vergi adaletinin en bozuk ülke olduğunu ifade eden Şube Başkanı İsmail Alıca, “Ne yazık ki bizlerden alınan vergilerle ve harcama vergilerinin oranında ülkemiz vergi rekortmenidir. Bu gelir vergisi ve diğer vergilerdeki yüksek oranlar sadece Türk Harb-İş Sendikası'nın 23 bin çalışanın sorunu olmamalıdır. Bizler bugün tüm ulusa, emekçilere ve bizi temsil eden Türk-İş'e sesleniyoruz, bu sorumluluğu alın ve artık bir şeyler yapın” diye konuştu. Şube Başkanı İsmail Alıca ayrıca, gelir vergisindeki adaletsizliğe karşı açılan imza kampanyasına tüm Konyalı çalışanlarının desteğini beklediğini de sözlerine ekledi. Yapılan basın açıklamasının ardından 'Vergide yaşanan adaletsizlik' konulu kısa bir tiyatro gösterisi yapıldı. Ayrıca “Yaşasın örgütlü mücadelemiz, vergi dedin ömrümü yedin, vergi yüküne son” yazılı pankartlarda asıldı.

merhabahaber.com ERİM ATICI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.