Yolumuzdan sapmayacağız

Yolumuzdan sapmayacağız

Genç Hareket 2. Kardeşlik Buluşmasını Konya'da gerçekleştirdi. İslam ve Medeniyet Hareketi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Güney, Hak yolun İslam olduğunu belirterek, “Hak bildiğimiz yolumuzdan ve ideallerimizden vazgeçmeyeceğiz” dedi

İslam ve Medeniyet Hareketi'nin alt kolu Konya Genç Hareketin düzenlediği "Mevlana Kardeşlik Buluşması" 19 şehirden gelen gençleri Konya'da buluşturdu. 100. Yıl Spor Salonu'nda düzenlenen programa çok sayıda davetli katıldı. Soma'da meydana gelen maden ocağı faciasında hayatını kaybedenler için dua edildi ve Kur'an-ı Kerim tilaveti yapıldı.

Etkinlikte konuşan Genç Hareket Konya Şube Başkanı Adem Ceylan, "Burada olmamıza sebep, burada olmamıza vesile; ilk vahyi aldığında Peygamber Efendimiz'in (sav) aldığı ağır görev olsa gerek. Bizler de İslamı en doğru şekilde yaşayıp, insanlığa örnek bireyler olmalıyız" dedi. İnsan ve Medeniyet Hareketi Başkanı Kemal Özden, "Tarih boyunca iddia sahibi olan her toplum gençlerin omuzlarında yükselmiştir. Gençlik toplumsal hareketlerin can damarı gibidir. Gençler ile realite bataklığından kurtulmak mümkün olacaktır. Düşünen ve üreten nitelikleriyle Genç Hareket'in geleceği şekillendireceğini düşünüyorum. Üzerinde yaşadığı topraklarda bilinçli bir sorumluluk taşıyan gençlerimiz, insan ilişkilerinde iletişime açık ve hak bildiğini söylemekten kaçınmaz. Eğer bir iddianız var ise dava sahibisinizdir. Dava sahibi olan gençlerimiz de, yine bu davaya sahip çıkmış abilerimizin yanında yer alsınlar. Her dönemin kendine özgü sorunları var" şeklinde konuştu. Gençlik buluşmalarının ilkini 2013 yılında Erzurum'da gerçekleştirdiklerini söyleyen Genç Hareket Başkanı Sezgin Kızılkoca, "Gençlik buluşmalarının 2.'sini bu yıl hoşgörü kardeşlik ve Mevlana Diyarı Konya'da gerçekleştirdik. Gönül verdiğimiz değerlere gönül veren gençler hayal ediyorum. Allah anıldığında yürekleri titreyen. Efendimizin ilk halkasında halkalanan gençler gibi İslam’ın omuzlarında yükseldiği bir gençlik. Çağın sahabeleri olmaya aday bir gençliğimizin olmasını istiyorum" diye konuştu.

DEĞİŞEN İSMİMİZ OLSUN

Genç Hareket'in İslamcılığı muhafaza etmesini dileyen İnsan ve Medeniyet Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Güney, "40 yıllık bir geçmişe sahip olan hareketimiz ilk başta Milli Türk Talebe Birliği adı altında daha sonra Akıncılar adı altında şimdi de İnsan ve Medeniyet Hareketi adı altında faaliyetlerini sürdürüyor. Değişen ismimiz olsun. İdeallerimiz ve fikirlerimiz değişmesin. Değişen şartlar altında yarın şimdiki ismimiz de değiştirebiliriz. Ancak İslamcılığımız değişmesin, gençler" çağrısında bulundu. "Geçmişimizi iyi bilin gençler" diyen Güney sözlerine şöyle devam etti: "Mevcut durumumuzu, bugünümüzü iyi bilmemiz ve yorumlamamız gerekiyor. Demokrasi getireceğim diye, İslam topraklarında kan dökülmesine neden olan ABD'yi ve Afganistan'da Müslüman kardeşlerimize zulüm eden Rusya'yı asla unutmayacağız. Biz kimsenini rantını yemeden, hakkına girmeden bu noktaya geldik. Davamız uğruna hapislere düşsek ve sürgün edilsek, hatta canlar kaybetsek bile bu davadan asla size zarar gelmez. Bu dava hak davasıdır." Konuşmaların ardından Grup Veran şiir ve ilahi okudu.

ADEM DEMİREL merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.