Yola 1 metre dolgu yapıldı

Yola 1 metre dolgu yapıldı

Akyokuş mevkiinde yapılan yol çalışmaları kapsamında eski asfaltın üzerine yer yer 1 metreyi bulan dolgu çalışması yapıldı.

Akyokuş mevkiinde yapılan yol çalışmaları kapsamında eski asfaltın üzerine yer yer 1 metreyi bulan dolgu çalışması yapıldı. Akyokuşu 1 metre daha yükselten bu çalışmanın, zemini daha sağlam hale getirmek ve asfaltın daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için yapıldığı belirtildi

Konya Büyükşehir Belediyesi, Beyşehir yolu üzerinde bulunan Akyokuş mevkiinde yol genişletme ve düzenleme çalışması yapıyor. Mayıs ayında başlayan düzenleme kapsamında Beyşehir'den Konya istikametine gelen yol, yaklaşık 1 metre dolgunun üzerine sıcak asfalt yapılarak yükseltildi. Yoldaki çalışmalar halen devam ederken, yolun Beyşehir'e gidiş istikametinde, şehrin göründüğü alana da yaklaşık 1,5 metre yüksekliğinde duvar yapılıyor. Yol kenarında özellikle hafta sonları akşam saatlerinde biriken araçlar, yolda tehlike oluşturuyordu. Yapılan bu çalışma ile araçların yol kenarına park edilmesinin bir nebze olsun önlenmeye çalışıldığı düşünülse de, tüm yönleriyle şehrin yukarıdan görülmesini sağlayan bu alanın duvarlar örülerek kapatılması eleştiriliyor. Beton duvar üzerine kısmen yapılan ve yapımı devam eden süsleme de dikkat çekiyor. Öte yandan yolda yaklaşık 1 metre yüksekliğinde dolgu yapılıyor olmasının nedeni de merak ediliyor.

KENDİLİĞİNDEN OTURUR MANTIĞI BİTTİ

Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Ulaştırma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, Akyokuş mevkiinde yapılan ve yer yer 1 metreyi aşan dolgu çalışmasının zeminin sağlamlaştırılması amacıyla yapılmış bir çalışma olabileceğini belirtti. Eski yollarda, 'kendiliğinden oturur, zamanla yol yerleşir' mantığının olduğunu bunun da kullanılan yolun teknik şartlardan yoksun kalmasına neden olduğunu dile getiren Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, “Eskiden, bir yerde yol çalışması yapılacaksa zeminin sağlamlaştırılması düşünülmeden, toprak, kil ne bulunduysa dolgu çalışması yapılırdı. Son yıllarda bizim de yaptığımız çalışmalar neticesinde bu düşüncenin önüne geçilmiş oldu. İlk olarak Adem Esen'in başkanlığı döneminde Selçuklu'da asfalt çalışmalarını zemini daha sağlam bir şekle getirerek yapmaya başlamıştık. Bunun için dolgu yapılacak zeminin önce etüt çalışmaları yapıldı. Daha sonra bu alan plentle sıkıştırıldı. Üstüne sıcak asfalt çalışması yapıldı. Sonuçları da olumlu bir şekilde alındı” dedi.

Bunun bir örneğinin de İstanbul Yolu üzerindeki çalışma olduğunu söyleyen Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, “İstanbul yolunda da bu çalışma ilk olarak yapılmıştı. 8 yıldan bu yana da yolda bir deformasyon yok. Şimdi Büyükşehir Belediyesi de asfalt çalışmalarının ileriye dönük olması, yolların daha sağlıklı, zeminin daha sağlam olması için bu çalışmayı yapıyor” diye konuştu.

AKYOKUŞ'UN ZEMİNİ SAĞLAMLAŞTIRILIYOR

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Akyokuş mevkiinde yapılan yol çalışmasının da aynı amaçla yapıldığını dile getiren Prof. Dr. Osman Nuri Çelik, “Akyokuş mevkiindeki yollar da soğuk asfalt çalışması şeklinde yapılmıştı. Buradaki zeminin sağlam olduğunu söyleyebilmek doğru olmaz. Zaten en küçük bir doğa olayında yolların deformasyona uğraması da bu durumun göstergesiydi. Yapılan yeni çalışma ile zemin sağlamlaştırılıyor. Bunun için de yolda dolgu çalışması yapılıyor. Dolgunun bazı bölgelerde 1 metreyi geçiyor olması eğimin düzeltilmesiyle alakalı olabilir. Yapılan dolgu çalışması boş yere yapılmış bir çalışma değildir. Amaç zemini sağlamlaştırmaktır. Dolgu malzemesinin üzerinden asfalt plenti ile geçilerek yol sıkıştırılmakta, sonrasında da asfalt çalışması yapılmaktadır. Bu çalışma dolgu malzemesi yapmak yerine zemini kazarak da yapılabilirdi ancak, kazı yapmanın daha maliyetli olacağı düşünülerek bu yola başvurulmuş olabilir. Beyşehir yolunun kotu da bu şekilde yükselmiş olacaktır” ifadelerini kullandı.

YOL ÇALIŞMASINDA GELECEK DÜŞÜNÜLMELİDİR

Bir yerde yeni bir yol çalışması yapılırken, bu yolun o günün şartlarını yerine getirmekten ziyade 20-30 yıl sonrası düşünülerek yapılması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Çelik, “Türkiye'de her şey çok iyi yapılır diyebilmemiz mümkün değil. Doğal zeminin bir mukavemeti vardır, taşıma oranı vardır. Konya'da her yer aynı gibi düşünülüyor. Doğal zemin yapısına, oradan geçen araç sayısına ve gelecekte ne olacağına bakılarak böyle bir çalışma yapılmalıdır. Konya'da genelde buna dikkat edilmiyor. Belediye tahminime göre Karayolları'nın talimatlarına uymaya çalışıyor. Plent uygulaması yapıldığı zaman daha sağlıklı oluyor. Eskiden yapılmamış olan çalışmalar şimdi yapılmaya çalışılıyor. Bu kadar çok dolgu yapılıyor olması ileriye dönük düşünülmüş bir çalışmadır. Bazı yerlerde kotu yükseltmek, bazı yerlerde eğimi düzeltmek amacıyla bu dolgu malzemesi yapılmış olabilir. Bu yol eskiden zaten sıkıntılıydı. Teknik olarak eksik yönleri vardı. Bu eksikliklerin giderilmesi için zaman zaman 1 metreye varan oranlarda temel tabakayı yüksek tutmuş olabilirler diye düşünüyorum. Eskiye nazaran şimdi daha iyi teknik şartlar var. Ve bu teknik şartlar kullanılıyor” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili bilgi veren Konya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Beyşehir Yolu Akyokuş mevkiinde yol genişletme, düzenleme ve seyir terasları çalışması yapıyor. Bu kapsamda soğuk asfalt olan yol, kazmak daha maliyetli olduğu için, altyapı ile doldurularak sıcak asfalta çevrilmektedir. Ayrıca gidiş istikametinde sağ tarafa yapılan duvarların kenarı yükseltilerek, kaldırım ve bisiklet yolu yapılacak ve şehir tekrar görünür hale gelecektir” bilgisini verdi.

merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.