Yılların acısı sona erdi

Yılların acısı sona erdi

21 yıldır böbrek hastası olan Zakire Tüysüz ile 8 yıldır diyalize giren Şerife Şenol, organları bağışlanan Sedat Ceylanın böbrekleri ile çektikleri sıkıntıdan kurtuldu.

Biri 21, diğeri 8 yıldır diyaliz hastası olan iki kadına beyin ölümü gerçekleştikten sonra organları bağışlanan 57 yaşındaki Sedat Ceylan’ın organları yeniden umut verdi. Karaman Devlet Hastanesi’nde tedavi gördüğü sırada kalbi duran ve tekrar çalışmaya başladıktan sonra Konya Numune Hastanesi’ne sevk edilen 2 çocuk babası işçi emeklisi 57 yaşındaki Sedat Ceylan’ın beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından bağışlanan organlarından böbrekleri Selçuk Üniversitesi’nde tedavi gören 57 yaşındaki Zakire Tüysüz ile 53 yaşındaki Şerife Şenol’a umut oldu.

SÜ Meram Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şakir Tavlı, Sedat Ceylan’dan alınan böbrekleri iki hastaya nakil yaptıklarını belirtirken, “Hastalarımızdan biri 21, diğeri ise 8 yıldır diyalize giriyordu. Dokuları uyumlu çıkınca haber verdik ve başarılı bir operasyonla böbrekleri naklettik. Konya’da son günlerde organ bağışı arttı. 2008 yılının tamamında naklettiğimiz böbrek sayısını 2009’un ilk 2 ayında geçtik. Bu çok iyi bir ilerleme. Biz kadavradan organ nakli sayısının her geçen gün biraz daha artarak, hastaların şifa bulmasını istiyoruz” dedi.
57 yaşındaki Zakire Tüysüz, 21 yıl önce böbrek yetmezliği nedeniyle tedaviye başladığını ifade ederek, “Haftada 3–4 gün diyalize giriyordum, 21 yılı böyle geçirdim. Sürekli olarak Allah’ıma dua ediyor ve hastalıktan kurtulmam için bana şifa vermesini diliyordum. Sonunda dualarım kabul oldu. Allah’a şükürler olsun. Beni sağlığıma kavuşturan ve organlarını bağışlayan Sedat Ceylan’a Allah’tan rahmet dilerken geride bıraktıklarına sabırlar temenni ediyorum. Şuanda kendimi çok iyi hissediyorum. Bu gerçekten inanılmaz bir mutluluk” diye konuştu.

Yaklaşık 8 yıldır haftada 10 saat diyalize giren 53 yaşındaki Şerife Şenol’da Sedat Ceylan’dan alınan böbreklerden birisinin kendisine nakil edilmesi ile sağlığına kavuştuğunu ifade etti. Şenol, “Her organ nakli haberlerini izlediğimizde veya gazetelerde okuduğumuzda bize de uygun bir böbrek bulunacak mı diye merak ederdik. Son olarak hayatını kaybeden Sedat Ceylan’ın organ dokusunun bana uyum sağladığını ve böbrek nakli yapılacağı söylendiğinde dünyalar benim oldu. Nakil yapıldıktan sonra büyük bir mutluluk duydum. Şu anda duygularımı anlatamam. Allah Sedat ağabeyi rahmet etsin. Ailesine de sabırlar versin. Kimsenin bu hastalığa yakalanmasını istemem” dedi.

 

ALİ SAİT ÖGE

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.