Yılın ilk mahsulü arpa KTB'ye geldi

Yılın ilk mahsulü arpa KTB'ye geldi

Konya Ovası’nda 2015 hasat sezonunun ilk mahsul arpa satışı, Konya Ticaret Borsası'nda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

KTB Elektronik Satış Salonu’nda ilk mahsul olmasından dolayı arpanın kilosu 3 TL’ye işlem gördü. 2015-16 sezonu hububat alımına dualarla başlayan Konya Ticaret Borsası, ilk mahsulün satışını Elektronik Satış Salonu’nda açık artırma usulü ile gerçekleştirdi. KTB Elektronik Satış Salonu’nda gerçekleşen satışta ilk mahsulü satın almak isteyenler arasında kıran kırana bir rekabet yaşandı. Yılın ilk mahsul arpasını, değerinin çok üzerinde bir fiyatla satın alan Dedebey Şirketi’nden Kenan Dedeoğlu’nu ve yılın ilk mahsul arpasını satan Karapınar’ın Sazlıpınar Köyünden Osman Kılınçat’ı tebrik eden KTB Meclis Başkanı Selçuk Öcal, bu seneki mahsulün geçen seneye göre yüksek olacağını belirterek, “İç Anadolu bölgesinde rekoltedeki artış ile birlikte, diğer bölgelerde de bir artış görünüyor.

Bu yıl Türkiye’de 8 milyon ton arpa rekoltesi bekliyoruz. Yapılan ilk arpa hasadı, Türkiye arpa rekoltesinin yüzde 14’ünü üreten Konya’nın hasat sezonuna girdiğinin müjdesi olmuştur. Yeni hasat sezonunun çitçilerimize, tüccarlarımıza, sanayicilerimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” diyerek çitçilerin hasadı geciktirmemelerini ve biçerdöver dane kayıpları konusunda uyarılarda bulundu. 2015 yılının ilk arpasını Borsaya getirmekten çok mutlu olduğunu belirten Karapınar’ın Sazlıpınar Köyünden çiftçi Osman Kılınçat, “İlk mahsul ürünü Konya Ticaret Borsası’na getirmek için çitçilerimiz tatlı bir yarışma içinde olurlar. Bu sene bana nasip oldu. Son derece mutluyum. Konya Ticaret Borsası’nın Elektronik Satış Salonu ile artık ürünlerimiz gerçek değerinde işlem görmekte. Bu sene yaptığımız zirai mücadele neticesinde kalitede bir artış bekliyoruz" dedi. Sezonun ilk mahsul arpasını satın alan Dedebey Şirketi’nden Kenan Dedeoğlu, Konya Ovası’nda ilk mahsul arpanın kendileri tarafından alınmış olmasından büyük sevinç duyduklarını belirterek, yeni hasat sezonunun Konya’ya ve Ülkemize hayırlı olmasını diledi. Yılın ilk mahsul arpasını satın alan tüccara ve satan çiftçiye Konya Ticaret Borsası tarafından hediyeler verildi.


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum