Yeni bir darbe mi?

Yeni bir darbe mi?

Milli Eğitim Bakanlığının Anadolu İmam Hatip Liseleri ile İmam Hatip Liselerini, İmam Hatip Lisesi adı altında birleştirmek için yayınladığı genelge yeni bir darbe mi? sorusunu gündeme getirdi

Türkiye İmam-Hatipliler Vakfı ve Konya İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birlikleri Platformu’ndan Milli Eğitim Bakanlığına uyarı geldi. Bakanlığın İmam Hatip Liseleri ile Anadolu İmam Hatip Liselerini birleştirme kararını yeniden gözden geçirmesi istenerek, kararla ilgili olarak sivil toplum kuruluşlarının, İmam Hatip Liseleri öğrenci ve eğitimcilerinin görüşlerinin alınması çağrısı yapıldı. İmam Hatip Liselerinin meslek lisesi statüsünde görülmesinin yanlış olduğunun vurgulandığı açıklamada, İmam Hatiplerin sadece İlahiyatlara değil bütün fakültelere öğrenci hazırladığının altı çizildi.

BU GENELGE İMAM HATİPLERE YENİ BİR DARBE Mİ?
Türkiye İmam-Hatipliler Vakfı (TİMAV) ve Konya İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birlikleri Platformu, Selçuk Otel’de “İmam Hatip Liseleri ile Anadolu İmam Hatip Liseleri İle İlgili Düzenlemeler” konulu basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantının açılış konuşmasını yapan TİMAV Genel Başkanı Ahmet Ağırbaşlı, İmam Hatip Liselerinin yıllardır mağdur edildiğini vurgulayarak, 28 Şubat’ta uygulamaya koyulan katsayı engelini buna bir örnek olarak gösterdi. Katsayı ile ilgili düzenlemelerin bütün meslek liselerini kapsadığını anımsatan Ahmet Ağırbaşlı, ancak hedefte İmam Hatip Liselerinin olduğuna dikkat çekti.
Milli Eğitim Bakanlığının yeni çıkardığı genelgenin de bütün meslek liselerini kapsadığını hatırlatan Ağırbaşlı, “Yeni bir darbe mi?” diye sorarak, İmam Hatip Liseleri ve Anadolu İmam Hatip Liselerinin birleştirilmesinin doğuracağı sonuçlara işaret etti.
Genelgede, bakanlığın konuyla ilgili görüşlerin iletilmesiyle ilgili madde koyduğunu da belirten Ağırbaşlı, “Geçmişte yaşananların yaşanmaması için şimdiden uyarımızı yapıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı bu genelge için bir anket yapsın. Artısını, eksisini görsün. Belki eksisi fazla çıkacaktır. Artılar fazla ise tamam ama biz inanıyoruz ki eksileri çok” değerlendirmesini yaptı.
KARAR, ZORLAMA İLE ALINMIŞ
Konya İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birlikleri Platformu Başkanı Salih Yaşar Odabaşoğlu da 1951 yılında kurulan İmam Hatip Liselerinin devlet-millet işbirliğiyle hayatiyetini sürdürmüş tek ortaöğretim müessesesi olduğunu söyledi. Yaşar Odabaşoğlu, İmam Hatip Liseleri ile ilgili düzenlemeler yapan iktidarların sanki genel bir düzenlemenin içinde imiş gibi, ancak İmam Hatip Liseleri odaklı çalışmalarda bulunduklarını anımsatarak, İmam Hatip Liselerinin mağdur edildiğini belirtti.
Milli Eğitim Bakanlığının ‘ortaöğretimde okul çeşitliliğinin azaltılması’ ile ilgili genelgesinin de kendilerinde İmam Hatip Liseleri odaklı intibahını uyandırdığını vurgulayan Odabaşoğlu, şöyle devam etti: “Bu genelgede ‘Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne’ bağlı faaliyetini sürdüren İmam Hatip Liseleri ve Anadolu İmam Hatip Liselerinin, İmam Hatip Lisesi adı altında birleştirilerek iki okul çeşidinin bire indirilmesi kararının biraz zorlama ile alındığını, yanlış anlamaları ortadan kaldırmak için, genelgenin yeniden gözden geçirilmesini arzulamaktayız.”
İMAM HATİPLER MESLEK LİSESİ DEĞİL
İmam Hatip Liselerinin meslek lisesi olarak görülmesinin yanlış olduğunu da dile getiren Odabaşoğlu, İmam Hatip Liselerinin yükseköğretime öğrenci hazırlayan kurum olduğunu, ancak sadece İlahiyata öğrenci hazırlayabileceği gibi bir iddia içerisinde olunduğunu aktardı. Anadolu İmam Hatip Liselerinin Türkiye genelinde sadece 6 tanesinin ayrı binada olduğunu, diğerlerinin aynı binayı paylaştığını ifade eden Odabaşoğlu, 6 okul için böyle bir genelge yayınlanmasını anlayamadıklarını söyledi.
Genelgenin yeniden görüşülmesi gerektiğini yineleyen Odabaşoğlu, “6 okul için niye bu kadar gürültü koparıyorsunuz. Kasıt aramamanın imkanı yok. Bizi genelin içine katıp yoğurmayınız” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.