Yemenli öğrenciler, çatışmalardan kaygılı

Yemenli öğrenciler, çatışmalardan kaygılı

Konya'da yükseköğrenim gören yaklaşık 60 Yemenli, ülkelerindeki gelişmeleri kaygıyla takip ediyor.

Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi yanlısı "Halk Direniş Komiteleri" ile Husi Ensarullah hareketi arasında çıkan çatışmalar, Türkiye'de eğitim gören Yemenli öğrencileri de etkiledi.

Konya Yemenli Öğrenciler Platformu Başkanı Vahap Kasım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, martta ülkesindeki siyasi krizin tırmandığını, ardından da "Halk Direniş Komiteleri" ile Husi Ensarullah hareketi arasında çatışmaların başladığını anımsattı.

Gelişmeleri internet ve sosyal medyadan takip ettiğini anlatan Kasım, ailesi ve akrabalarının hayatının tehlikede olduğunu bildirdi.

Yemen'in birçok kentinde elektrik, su ve gıda maddesi bulunmadığına işaret eden Kasım, şunları kaydetti:

"Ailemle zor da olsa görüştüğümde gıda sıkıntısı olduğunu öğrendim. Bombaları, füzeleri, katliamları internetten gördüğümüzde çok üzülüyoruz. Ülkemizden binlerce kilometre uzaktayız, yaramız orada ama acısını burada yaşıyoruz. Memleketimizde ailelerimiz var. Gelişmeleri kaygı ve korkuyla takip ediyoruz. Yemen'de yaşananları, oradaymışız gibi hissediyoruz. Gurbetteyiz ama gönüllerimiz orada. Yara orada, acısı burada."

- "Aklım ve ruhum Yemen'de"

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Şakir Muafa ise ailesiyle son günlerde iletişim kurmakta güçlük çektiğini söyledi.

Ülkesindeki gelişmeleri kaygıyla takip ettiğini dile getiren Muafa, "Ailemle son görüştüğümde Husilerin zulmü altında yaşam mücadelesi verdiklerini söylediler. Husilerin evlere girip, camileri yıktıklarını anlattılar. Gece gündüz uyuyamıyorlar. Her cadde ve sokakta çatışma yaşandığını, başta su olmak üzere gıda sıkıntısının baş gösterdiğini aktardılar" ifadelerini kullandı.

Aklının sürekli ülkesi ve ailesinde olduğunu anlatan Muafa, haberleri takip ettiğini, her gün ülkesinden kötü haber alacağı korkusuyla yaşadığını kaydetti.

Derslerle de ilgilenemediğini belirten Muafa, "Bedenim burada ama aklım ve ruhum Yemen'de. Kendimi vatansız ve yetim gibi hissediyorum. Türkiye'den büyük umudumuz var. Bize yardım edebilecek ülke Türkiye'dir" diye konuştu. 

- Koalisyon operasyonu 26 Mart'ta başladı

Yemen'de Husilerin, başta Sana olmak üzere bazı kentleri ele geçirmesi sonrasında Cumhurbaşkanı Mansur Hadi, Aden'i "geçici merkez" ilan etmişti. Husilerin Aden'e doğru harekete geçip, kentteki bazı stratejik noktaların denetimini ele geçirmesi üzerine Hadi yönetimi, Arap Birliği ve uluslararası topluma acil askeri müdahale çağrısında bulunmuştu. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, 26 Mart'ta Husilere yönelik hava harekatı başlatmıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.