Vakıf binasının atıl kalması üzüyor

Vakıf binasının atıl kalması üzüyor

Şehrimizin köklü ailelerinden ve en eski işletmecilerinden birisi olan Sakallıoğulları ailesi tarafından Cemiyeti Hayriye Vakfına bağışlanan 4 katlı binanın uzun yıllardır kaderine terk edilmesi üzüntü ile karşılanıyor.

Sakallıoğulları ailesinden müteveffa Mehmet Ali Küçüksakallı tarafından Babu Aksaray Mahallesi Naci Fikret Sokak içerisinde bulunan 1984 yılında Cemiyeti Hayriye Vakfı’na bağışlanan 4 katlı binanın kaderine terk edildiğini ifade eden Mehmet Kasım Küçüksakallı, binanın camlarının kırık, pencerelerinin açık olması ve sahipsiz bırakılması nedeniyle harabe haline geldiğini söyledi.

Mehmet Kasım Küçüksakallı, Mevlana Caddesine sadece 50 metre mesafede bulunan 4 katlı binanın içler acısı durumuna üzüldüğünü dile getirirken, “Bizler aile olarak vakıflara ve vakıf mallarına değer veren bir yapıya sahibiz. Bu nedenle rahmetli babam kendisine ait olan bu binayı o dönemin en etkili vakıflarından olan Cemiyeti Hayriye Vakfı’na bağışlamıştı. Ancak aradan geçen 25 yıl içerisinde bina ne yazık ki şartlara uygun kullanılmadı. Rahmetli babam tarafından Cemiyeti Hayriye Vakfı’na hibe edilen binanın bu günkü hali yüreğimizi burkuyor. Binanın kullanılır hale getirilmesi için yapılması planlanan çalışmaların vakıf idare heyeti tarafından kabul edilmesi biz mirasçılarını mutlu edecektir” dedi.
Küçüksakallı, binanın bazı duvarlarının oturan kiracılar tarafından yıkıldığını da dile getirirken, “Bir süre önce binanın arsası içerisinde 3 metre karelik bir yeri yola terk edilmişti. Ancak bunun resmi muamelesi yapılmamıştı. Karatay Belediyesi’nin encümen kararına göre bu haritanın çıkarılması için vakıftan istenen ancak vakıf tarafından ödenmeyen bin TL tutarındaki Düzenleme Ortaklık Payı’nı biz kendimiz ödemeyi taahhüt ettik. Bizim tek istediğimiz Karatay Belediyesi tarafından yol terkinin yapılması, bu işlemden sonra binanın yeniden ölçü krokisi ve taslağının çıkarılarak beğenilen taslağa göre projesinin yapılması.
Tüm bunlar yapıldıktan sonra bina yıkılarak yeniden yap-işlet-devret modeli ile hayata geçirilmesi” diye konuştu.
Küçüksakallı, Vakıf idare heyetine yapılan müracaatların bir an evvel kabul edilerek binanın bu çirkin görüntüsünden kurtarılmasını yinelerken, “Aynı civarda bizlere ait gayrimenkuller var. Bizim Sakallıoğulları ailesi olarak tek istediğimiz vakfedilen mülklerimizin amacına ve vakıf senedinde yer alan şartlara uygun olarak kullanılması. Bunun haricinde hiçbir şey istemiyoruz. Şehrimizin en güzel yerinde bulunan binanın bu derece atıl kalması bizleri olduğu kadar çevre sakinlerini de üzüyor. Babamızın yaptığı hayır hizmetinin yerine ulaşması için bizler elimizden geleni yapmaya hazırız. Yeter ki bina bu durumdan kurtulsun” diye konuştu.

ALİ SAİT ÖGE
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.