Ürün kalitesi artıyor

Ürün kalitesi artıyor

Konya'da farklı ilçelerden 170 üretici 'iyi' tarım uygulamasına geçti. Üreticiler 'iyi' tarım uygulaması sayesinde Avrupa Birliği standartlarında üretim yapıyor. Uygulama kapsamında yetiştirilen ürünler bu yıl ilk kez raflarda yerini alacak.

Konya'da farklı ilçelerden 170 üretici 'iyi' tarım uygulamasına geçti. Üreticiler 'iyi' tarım uygulaması sayesinde Avrupa Birliği standartlarında üretim yapıyor. Uygulama kapsamında yetiştirilen ürünler bu yıl ilk kez raflarda yerini alacak.

Tüketilen gıdaların güvenilirliği artık sorgulanıyor. Üretimi yapılan gıda maddelerinin tarladan-sofraya kadar izlediği yolda değişik kademelerde gözlemlenerek tarafsız ve bağımsız kuruluşlar tarafından belgelendirilmesi önem kazanıyor. Konya'da 170 çiftçi, iyi tarım uygulamasına geçti. 'İyi' tarım uygulamasının amacından ve yapılış şeklinden de bahseden İl Gıda Tarım Müdürlüğü'nde faaliyet gösteren Ziraat Mühendisi Nuran Uysal, “İyi tarım uygulamalarının her aşamasında uyulması gereken çok sayıda kurallar vardır. Bu kurallara uyulup uyulmadığı yetkili bir kontrol kuruluşu tarafından denetlenir. Son ürün, kontrol kuruluşunun verdiği rapor doğrultusunda sertifikalandırılır. Ürünlerde insan sağlığına zarar verecek ilaç kalıntısı olmaması gerekir. Üretim yapılırken çevre, toprak, su ve canlılar korunmalıdır. Hayvan refah ve sağlığına dikkat edilmelidir. Standartlara uygun ürün olmalıdır. Tarladan sofraya izlenebilir olmalıdır. Yani ülkemizdeki bir markette veya ihraç edilen herhangi bir ülkedeki tüketici; örneğin aldığı patlıcanın hangi ülkede, ilde, hangi serada üretildiğini, üretiminde kullanılan tohumundan sulamasına, ilaçlamasından hasadına kadar tüm aşamalarını öğrenebilir. Bunun için de her işlemin kaydedilmesi gereklidir.  İlaç, gübre, hormon kullanımı kontrol altında, analiz sonuçlarına göre yapılır” dedi.  
AB STANDARTLARINDA ÜRETİM YAPILIYOR
“Konya'da 'iyi' tarımda parlak bir dönem geçiriyoruz” diyen Uysal, “Konya'da Avrupa Birliği (AB) standartlarına uygun 'iyi' ürünler yetiştiriyoruz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın başlattığı projeye Konya'dan 170 üretici katıldı. Hadim'in Gaziler ve Yağcılar köyü iyi tarım uygulaması kapsamına alındı. Köydeki üzüm bağları kontrol altında. Gaziler köyündeki bağları tamamen biyoteknik bir yöntemle koruyoruz. Üzüme zarar veren böcekleri ilaç kullanmadan kaçırıyoruz. Bağların etrafı tellerle çevrildi. 850 dekarlık alan tellerle kapatıldı. Gaziler, iyi tarımın en iyi uygulandığı noktalardan bir tanesi. Etrafa salınan kokularla böcekler bağa zarar veremiyor. Bu yıl ilk kez 'iyi' ürünlerin hasadını yapacağız. Halkımızın bu ürünlere ilgi göstermesini istiyoruz. Özel şartlarda üretilen ürünleri halkımız tercih etmeli. Konya'da şu an 170 üreticimiz var. Bağlarda dekar başına 50 lira, seralarda ise dekar başına 150 lira destek veriliyor.  İyi salatalık, iyi domates ve iyi üzüm ve benzeri ürünler büyük marketlerin raflarında yerini alacak. Meram, Karatay, Çumra ve Ilgın'da da bazı üreticilerimizle iyi tarım uygulamaları yapıyoruz. Hadim'de üzüm, Çumra, Meram ve Karatay'da sebze, Ilgın ve Selçuklu'da elma üretimi, Karapınar'da ise sarmısak üretimi ağırlıkta” ifadelerini kullandı. Uysal, “İyi tarım uygulamaları denilince birçok kişi için 'bir yanda iyi tarım varsa şimdiye kadar yaptığımız kötü tarım mı acaba' düşüncesi oluşmaktadır. Kötü tarım diye bir kavram kullanılmamaktadır. 'İyi' tarım uygulamaları, geleneksel tarımda yapılan hatalar sonucu ortaya çıkan olumsuzlukları ortadan kaldırabilecek üretim yöntemlerini belirlemektedir” şeklinde konuştu.
KERİM ATICI   
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum