Üç kıta tek üniversite

Üç kıta tek üniversite

Kıbrıs’ın ilk üniversitesi olan Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), 3. Eğitim Çalıştayını Konya ve Türkiye'nin diğer illerinden katılan 100 kişilik rehber öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirdi

Kıbrıs Girne'de düzenlenen 3. Eğitim Çalıştayı Girne Amerikan Üniversitesi tanıtım toplantısına, Konya'dan rehber öğretmenlerden oluşan 9 kişilik ekip de katıldı. Yükseköğretimde 30. yılını kutlayan ve Kıbrıs’ın ilk üniversitesi olan Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ), 3. Eğitim Çalıştayını Konya ve Türkiye'nin diğer illerinden katılan 100 kişilik rehber öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirdi. Konya, Malatya, Aksaray, Niğde, Nevşehir, Kayseri, Antalya, Mersin, Adana ve Osmaniye'den katılan ve rehber öğretmenlerden oluşan yaklaşık 100 kişilik ekibe yapılan sunumlarla Girne Amerikan Üniversitesi tanıtıldı. Üniversite bünyesinde bulunan bölümler, akademik kadro, sosyal yapı, tesisleşme, lisans ve akreditasyonların tanıtımının yapıldığı 3 günlük çalıştayda Üniversite hakkında detaylı bilgiler verildi. Girne Amerikan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sadık Ülker'in açılış konuşması yaptığı çalıştayda, Girne Amerikan Üniversitesi CAO'su Yrd. Doç. Dr. Asım Vehbi, Öğrenci İşleri Daire Başkanı Zerin Gürler ve Eğitim Yazarı Sait Gürsoy yaptıkları sunumlarla rehber öğretmenlere bilgiler verdi.

DİPLOMASI EN GEÇERLİ ÜNİVERSİTE

Üniversite'nin gelişim süreci , A'dan Z'ye Girne Amerikan Üniversitesi, Fakültelerin tanıtımları ve Üniversite öncesinde rehberin rolü konu başlıklı sunumlarda fakülte dekanları da fakültelerini anlattılar. İngilizce eğitimin verildiği ve diploması tüm dünyada tanınan Girne Amerikan Üniversitesi bünyesinde 9 fakülte ve 8 yüksekokul bulunuyor. 85 farklı ülkeden 11 bine yakın öğrencinin bulunduğu Üniversitede 3 kız 1 erkek yurdu yer alıyor. Üniversite ile ilgili bilgiler veren Girne Amerikan Üniversitesi CAO'su Yrd. Doç. Dr. Asım Vehbi, şunları söyledi: “1985 yılında kurulan ve Kıbrıs`ın ilk üniversitesi olan Girne Amerikan Üniversitesi yenilikçi ve çağdaş yaklaşımı ile sürekli gelişmekte ve eğitim standartlarını yükseltiyor. 10.bin` i aşkın öğrencisi ile büyük GAU Ailesi, öğrencilerini de GAU Ailesinden bir birey olarak görüyor. Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) başta olmak üzere, tüm dünyada tanınan GAU, 27 ayrı akreditasyona sahip olmakla, bulunduğu coğrafyanın 'diploması en geçerli' üniversitesidir. Uluslararası üyelik ve akreditasyonları olan bir diploma sahibi olmanın avantajlarını, tüm dünyada yaşayan GAU Öğrencileri, aynı zamanda GAÜ Paralel Eğitim Sistemi ile, Girne, Washington, Canterbury, Karpaz, İstanbul kampüslerimizde eğitimlerini sürdürebilmektedirler. GAU, 1995 yılı itibarı ile Hindistan, Kazakistan, Pakistan, Sri Lanka, Kırgızistan, Türkiye, Polonya, Rusya, Beyaz Rusya, ABD, Birleşik Krallıklar, Çek Cumhuriyeti ve Hong Kong’da eğitim ortaklıkları kurmuş ve bu ortaklıklar, öğrencilerin farklı kültürleri tanıma ve öğrenme deneyimleri kazanmalarına imkan sağlamak için, öğrenci ve fakülte değişimlerini kapsamaktadır”

UZMAN KADROLAR EĞİTİM VERİYOR

Girne Amerikan Üniversitesi'nin hedefinin, topluma bilgili, yetenekli, oluşturucu ve eğitimli bireyler kazandırmak olduğunu belirten Asım Vehbi, “GAU, İşletme ve Ekonomi, Hukuk, Mühendislik, Mimarlık, İletişim, Beşeri Bilimler, Eğitim, Sağlık , Denizcilik ve Havacılık alanlarında uzman akademik kadrosu ile eğitim veriyor. 30 yıla yakın tarihsel gelişimi boyunca GAÜ, teknoloji ve öğretim yöntemleri alanında meydana gelen son gelişmelerin kullanımını etkin kılmaya çalışmıştır. Öğrenci sayısına göre en yüksek doktoralı akademisyen oranına sahipken, aynı zamanda, öğrenci sayısına göre en yüksek bilgisayar kapasitesine sahiptir. 2008'den bu yana GAÜ kütüphanesi, dijital kütüphane kaynaklarının uygulanması olan kütüphane bilimi devriminde ön planda olmuştur. Şu anda bir çok sınıfta bütün derslerin power point sunumları ve MP4 versiyonları bulunmaktadır. Tüm kampüs ve yurtlarda kablosuz internet bulunmaktadır. GAÜ Televizyonu ve Radyosu da öğrencilerin izlemesi için seçilmiş olan dersleri ve seminerleri yayınlamaktadır. Gelecekteki 10 yılın programlarını şimdiden tasarlayan GAÜ, Akademik programların çoğaltılmasından, dünya kampüslerini arttırmaya kadar pek çok alanda gelişmelere imza atmayı hedeflemektedir” dedi. Konuşmalardan sonra gerçekleşen tanıtım gezisi ardından akşam gala yemeğinde ise katılımcılara sertifika verildi.

MUHAMMET GÜMÜŞ merhabahaber.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.