Türkiye'nin Jeolojik Miras Envanteri Projesi

Türkiye'nin Jeolojik Miras Envanteri Projesi

MTA Genel Müdürlüğü'nün hayata geçirdiği Türkiye'nin Jeolojik Miras Envanteri Projesi kapsamında Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde'yi kapsayan KOP illerinin durumu ele alındı.

 

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının ev sahipliği yaptığı toplantının açılışında konuşan MTA Genel Müdür Yardımcısı Hayrullah Dağıstan, bu yıl kurumlarının 80'inci kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlandıklarını söyledi.

Son 10 yılda Konya'da büyük projeler hayata geçirdiklerini belirten Dağıstan, bölgeye dair 5 ayrı jeolojik harita projelerinin devam ettiğini belirtti.

Ülkemizin ikinci büyük kömür rezervine Karapınar sahasında ulaştıklarına dikkat çeken Dağıstan "Burada 1 milyar 830 milyon ton linyit rezervini ortaya çıkardık. Ayrıca Ilgın ilçesinde de ciddi bir rezerv bulundu. Jeotermal kaynak araştırmaları noktasında da önemli kaynaklara ulaşıldı" dedi.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan vekili İhsan Bostancı ise bölgenin ciddi bir turizm potansiyeline sahip olduğunu, bu alanda farklı çalışmlar yürüttüklerini dile getirdi.

Konya Valisi Muammer Erol'un da katıldığı toplantı, İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Yıldırım Güngör'ün sunumuyla sona erdi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.