Tunus heyeti Konya'da

Tunus heyeti Konya'da

Türkiye'de bulunan Tunus heyeti, bölgesel kalkınma alanında tecrübe paylaşımında bulunmak amacıyla Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (KOP) Başkanlığını ziyaret etti.

Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü'nün (TODAİE) davetlisi olarak çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Tunus Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı Genel Müdürü Mohamed Bel Hadj ve beraberindeki 20 kişilik heyet, KOP Bölgesi ve bölgesel kalkınma konularında bilgi aldı.

Tamamı üst düzey bürokratlardan oluşan heyet üyelerine, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz tarafından açıklanan KOP Eylem Planı hakkında bilgiler veren KOP İdaresi Başkan vekili İhsan Bostancı, 60'dan fazla Türk şirketinin faaliyet gösterdiği ve önemli yatırımların yer aldığı Tunus ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin yıllık 1.2 milyar dolar seviyesinde kaldığını söyledi. 

İki ülke arasındaki tarihi ve kültürel yakınlık dikkate alındığında bu rakamın oldukça mütevazı olduğunu ifade eden Bostancı, Tunus'un içinde bulunduğu yeni dönemde gerçekleştirilecek yeni çalışmalar ile Türkiye-Tunus ilişkilerinin ticaretten, turizme, güvenlikten, uluslararası işbirliğine kadar çok farklı alanlarda derinleşerek devam edeceğine olan inancı dile getirdi.

Kalkınma için birçok dinamiğin aynı anda harekete geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan vekili Bostancı, KOP Eylem Planı ile birçok sektörde gerçekleştirilecek çalışmalar sonucu bölge kalkınmasının hızlanacağını ve bu sayede Türkiye'nin uzun vadeli ulusal hedeflerine ulaşmasında KOP Bölgesi olarak önemli katkı sağlayacaklarını belirtti.

Bostancı, "Tunus’un yürütmekte olduğu kalkınma çalışmalarındaki başarısı dost ülke olarak Türkiye'yi ve biz Türk halkını mutlu edecektir. Bu sürece en etkin katkıyı sağlayabilmek için iki ülke arasında üst düzeyde yürütülmekte olan çalışmaların devam ettirilmesi kadar, kurumlar ve alt birimleri arasında yürütülecek işbirliği çalışmalarının da büyük önem taşıdığını düşünüyorum. Bu açıdan gerçekleştirmiş olduğunuz bu çalışma ziyaretini önemsiyoruz. Tecrübelerimizi paylaşmak dostluğun gereğidir" diye konuştu.

Heyet üyelerine KOP Bölgesi ve KOP Eylem Planı hakkında kapsamlı bir sunum yapıldı.

Ardından Mohamed Bel Hadj ve Bostancı ziyaretin anısına birbirlerine hediyeler verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.