Trafiği gönüllü denetliyorlar

Trafiği gönüllü denetliyorlar

Fahri trafik müfettişleri zaman zaman verdikleri yanlış kararlarla eleştirilirken, Konya Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada bu müfettişlerin gerekli...

Fahri trafik müfettişleri zaman zaman verdikleri yanlış kararlarla eleştirilirken, Konya Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada bu müfettişlerin gerekli trafik eğitimini aldıktan sonra görevlendirildikleri bildirildi

Devlet tarafından yetkilendirilerek trafiğin denetlenmesine katkı sağlamak üzere görev yapan fahri trafik müfettişleri, zaman zaman yanlış veya gereksiz ceza kestikleri gerekçeleri ile eleştirilere maruz kalıyor. Konya Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre ise fahri trafik müfettişleri, sürücüler üzerinde algınanan yakalanma riskini artırarak trafik güvenliğine önemli katkılar sağlıyor.

Trafikle ilgili denetim faaliyetlerinin, başta polis ve jandarma olmak üzere pek çok resmi kurum tarafından birlikte yürütüldüğün bildirilen açıklamada, “Devletin trafik denetimiyle yetkilendirdiği fahri trafik müfettişleri de trafik denetimlerine hatırı sayılır katkı sağlamaktadır. Gönüllülük esasına dayalı olarak yürütülen fahri trafik müfettişliği, çıkar gözetmeden, sadece trafik güvenliği ve düzenini sağlamaya yönelik hizmet vermeyi amaçlamaktadır. Fahri trafik müfettişliği uygulamaları, sürücülerin her an, her yerde denetlendikleri hissine kapılmalarında da etkili olmaktadır” denildi.

948 FAHRİ MÜFETTİŞ VAR

Konya şehir merkezinde toplam 948 fahri trafik müfettişinin görev yaptığı bildirilen açıklamada, “Bu müfettişlerin tespit ettiği kural ihlalleri sürücüler üzerinde caydırıcı etki sağlamaktadır. Fahri trafik müfettişleri, kanunların verdiği yetki dâhilindeki tüm trafik kural ihlallerini tutanakla tespit edebilmekte, en çok kırmızı ışıkta geçmek, trafik işaret ve levhalarına uymamak, seyir halinde cep telefonu ile görüşmek, trafiği aksatacak ve tehlikeye düşürecek şekilde şerit değiştirmek, gereksiz yere sis lambalarını yakmak, duraklamak, park etmek ve emniyet kemeri kullanmamak gibi ihlallerden dolayı tutanak düzenlemektedir. Tespiti yapılan ihlallerden kırmızı ışıkta geçmek, seyir halinde cep telefonu ile konuşmak, sinyal vermeden dönüş yapmak ve tehlikeli şerit değiştirmek gibi ihlaller, yaralanmalı hatta ölümlü kazalara sebep olabilecek türden ihlallerdir” bilgisi verildi.

13 BİN 500 ADET CEZA KESTİLER

Konya’da 2012 yılı başından günümüze kadar cezaya çevrilen toplam 13 bin 500 trafik kural ihlalinin fahri trafik müfettişlerince tespit edildiği bildirilirken, 2011 yılında il merkezinde toplam 2 bin 640 ölümlü yaralanmalı kaza meydana geldiği, bu kazalarda 4 bin 185 kişinin yaralandığı, 25 kişinin de hayatını kaybettiği söylendi. Trafik ekipleri, MOBESE ve fahri trafik müfettişlerinin vatandaşların hayatını kaybetmesine ve yaralanmasına doğrudan etki eden kural ihlallerine yönelik denetimler yaptığı vurgulanırken, “Bu denetimlerde; şehir merkezi ışıklı kavşak kazalarında yüzde 70 azalma sağlanmış, emniyet kemeri kullanım oranı yüzde 50’ye çıkarılmıştır. Ayrıca kask kullanım oranının yüzde 60’a çıkması ve seyir halinde cep telefonu kullanımında ciddi oranda azalma da yine bu denetimlerle sağlanmıştır. Fahri trafik müfettişleri, kendileri de trafik kurallarına uymalıdır. Bunun yanında ailelerine, akrabalarına, meslektaşlarına, sosyal çevrelerine örnek olmaları gerekmektedir. Trafik gibi insan yaşamını ilgilendiren konulardaki bilgi birikimler her zaman her ortamda toplumla paylaşılmalıdır. Fahri trafik müfettişlerinin eğitim-öğretim başta olmak üzere farklı meslek gruplarına mensup olmaları da trafik bilinç ve kültürünün; tüm meslek gruplarındaki sürücü, yolcu ve yayalara aktarılması noktasında kolaylık sağlamaktadır. Her meslek grubunda çalışan personel iş ve işlemlerinde hata yapabilir. Bu hatalar trafik polisleri tarafından yapılabileceği gibi fahri trafik müfettişlerince de yapılabilir. Trafik polisi, fahri trafik müfettişi ya da trafik kural ihlali tespit yetkisi bulunan emniyet hizmetleri personeli de olsa tüm tespit tutanakları Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından tek tek kontrol edilmektedir. Ayrıca Sulh hukuk mahkemelerine yapılan itirazlar sonucunda, itiraza konu olan tespit tutanakları adli makamlarca yeniden incelenmektedir. Kamuoyundaki inanışın aksine, fahri trafik müfettişleri haksız yere ceza yazdırmamakta, keyfiyetle değil sadece kendilerine kanunla verilen yetkilere dayanarak trafik kural ihlallerini tespit etmektedir. Görevini kötüye kullandığı ve usullere aykırı olarak işlem yaptığı tespit edilen fahri trafik müfettişleri hakkında mutlaka adli/idari işlem başlatıldığı, gerektiğinde müfettişliklerinin sona erdirildiği bilinmelidir” denildi.

KİMLER FAHRİ MÜFETTİŞ OLABİLİR?

Fahri trafik müfettişlerinin de görevle ilgili belirli sorumluluklarının olduğu, fahri trafik müfettişlerinin; yüksekokul mezunu, 40 yaşını doldurmuş, çoğunluğu kamu personeli olmak üzere farklı meslek gruplarından, adli sicil kayıtları temiz, sürücü belgesi geri alınmamış, trafik kural ihlalleri takip altında olan, ölümlü-yaralanmalı trafik kazasına karışmamış trafik gönüllüleri oldukları bildirildi. Trafik denetimine katkı sağlayabilmek için çalışan fahri trafik müfettişleri henüz bu göreve adayken; görev ve yetkileri, hangi ihlalleri tespit edebilecekleri ve sorumlulukları gibi konularda uzman trafik personelince detaylı eğitime tabi tutuldukları bildirilen açıklamada, “Bu eğitim faaliyetleri, dönemler halinde sürdürülmekte ve fahri trafik müfettişlerinin bilgileri güncellenmektedir. Her insan hayatı boyunca pek çok hata yapabilir. Fahri trafik müfettişliği uygulamalarında karşılaşılan hatalar, idari hatalardır ve mutlaka telafi edilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki; çok basit olarak görülen bir kuralın ihlal edilmesi telafisi olmayan sonuçlara; bir insanın, bir yakınımızın hayatına mal olabilir” bilgisine yer verildi.
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.