TOKİ’de güzergah değişti, sıkıntı daha da arttı

TOKİ’de güzergah değişti, sıkıntı daha da arttı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılarak yaklaşık iki buçuk yıl önce hak sahiplerine teslim edilen TOKİ evlerine ulaşımda halen büyük sorunlar yaşanıyor.

TOKİ’den merkeze direkt otobüslerin konulmaması nedeniyle vatandaşlar, ara hat otobüsleri ve tramvaylarla iki ayrı vasıtayla büyük zaman kaybına uğrayarak şehir merkezine gidip geliyor.

VATANDAŞLAR, DİREKT SEFERLERİ BEKLİYOR
Vatandaşlar, “Ömrümüzün önemli bir kısmı yollarda geçiyor. Her gün otobüs bekleyip çile dolduruyoruz” diyor. Vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi’nin TOKİ’den şehir merkezine otobüs seferleri başlatılması yönünde karar alındığını hatırlatarak, bu kararın uygulamaya konulmasını talep ediyor.
TOKİ sakinlerinin çilesi, geçtiğimiz günlerde TOKİ-Tramvay Hattı arasındaki doğrudan ulaşımı sağlayan eski yolun ‘imar planında olmadığı gerekçiyle’ Selçuklu Belediyesi tarafından kapatılmasıyla daha da arttı. Güzergah değişikliğinin ardından yolun uzaması, daha fazla yakıt sarfiyatına neden olarak, büyük ekonomik kayba da yol açıyor.
Yetkililerin çözüm yolu üretmesini isteyen TOKİ sakinleri, “Sabah iş yerine ulaşmak üzere evden çıktıktan yaklaşık 1–1,5 saat sonra gideceğimiz yere ulaşabiliyoruz. Zamanımızın büyük bir kısmı yollarda geçiyor. Sabah 08.30’da başlayan mesaiye yetişebilmek için en geç 07.00’da evden çıkmamız gerekiyor. Bunu da sorun yapmayıp erkenden yola koyuluyoruz. Ancak bu kez de otobüsler zamanında gelmiyor” diye konuşuyor.
GÜZERGAH DEĞİŞTİ, YOL UZADI, SIKINTI ARTTI
Ulaşımda yaşanan sorunların yanı sıra soğuk havalarda durakta otobüs beklerken büyük sıkıntı yaşadıklarını kaydeden bölge halkı, otobüslerin sefer saatlerine uyarak çalışmamasından yakınıyor. Otobüs tarifesine uyulmaması sonucunda uzun süre durakta beklemek zorunda kaldıklarını kaydeden vatandaşlar, “Otobüsler, TOKİ’ye ulaşım için kullanılan yolun değiştirilmesi nedeniyle daha uzun yol kat ediyor ve dolayısıyla daha geç geliyor. Güzergâh değişikliğinin ardından işler tam anlamıyla arapsaçına döndü. Şiddetli soğuklarda durakta uzun süre bekleyince iliklerimize kadar üşüyoruz. Özellikle çocuklar bu durumdan olumsuz etkileniyor” dedi.
Otobüsü bulup da tramvay durağına kadar geldikten sonra bu defa da oldukça ağır yol alan tramvay çilesine katlandıklarını vurgulayan vatandaşlar, bölgede yaşanan ulaşım sorununun çözülmesi için TOKİ’den direk merkeze giden otobüs hattının konulması ve minibüs seferlerinin de bir an önce başlatılması gerektiğini dile getirdi. Vatandaşlar, Yazır Mahallesi’ne TOKİ tarafından Belediye işbirliği ile yapılan 640 yeni konutun teslimi ile birlikte ulaşım sıkıntısının daha da artacağını belirterek, belediye yöneticilerini tedbir almak için daha fazla zaman kaybetmemeye davet etti.
MİNİBÜS İÇİN BELEDİYENİN KARARI BEKLENİYOR
Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Başkanı Muhsin Dinek ise bölgeden merkeze ulaşım sorununun çözümüne yönelik olarak belediyeden bu semte minibüs hattı açılması talebinde bulunduklarını ifade ederek şunları söyledi: “TOKİ ilk kurulduğunda bölgeye bir minibüs hattı konulması talebinde bulunduk. Belediye yetkilileri ise henüz minibüs hattı için erken olduğunu, TOKİ konutlarının tamamen dolması halinde minibüs hattının açılmasına izin verebileceklerini söyledi. Bugün TOKİ konutları tamamen dolmuş durumda. Üstelik Bölge Hastanesi de poliklinik çalışmalarına başladı. Bölgeye minibüs hattının konulması vatandaşlar açısından iyi olacak ama merkeze olan uzaklığı nedeniyle biz minibüsçüleri olumsuz etkileyecek. Bizim de merkez ile TOKİ arasındaki mesafenin uzak olması nedeniyle zarar edebilme kaygımız var.”
RASİM ATALAY

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum