Televizyon, çocuk bakıcısı olarak kullanılmamalı

Televizyon, çocuk bakıcısı olarak kullanılmamalı

Televizyon, bilgisayar gibi teknolojik araçların bilinçsizce kullanılması sonucu oluşan olumsuzluklardan tamamıyla teknolojiyi suçlamanın yanlış bir tutum olacağını ifade eden Hurigül Eken, annelere çocuğunu televizyon karşısına bırakarak mutfağa gitmemel

Selçuk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hurigül Eken, televizyon, radyo gibi iletişim araçlarındaki uygun içerikli yayınların, beyindeki hücrelerde gerekli uyarılmayı sağlayarak çocuğun zihinsel ve sosyal gelişmesine katkı sağladığını söyledi. Çocuğun muhatap bırakıldığı kitle iletişim araçlarının özellikle de televizyon ve bilgisayarın kontrol edilebildiği oranda faydalı olduğunu savunan Yrd. Doç. Dr. Eken, hiçbir seçim ve sınırın olmadığı bilinçsiz bir kullanımın, çocuk üzerinde sosyal, fiziksel ve ruhsal anlamda çok yönlü bir tahribata yol açabileceğini bildirdi. Yrd. Doç. Dr. Eken, özellikle televizyonda eğitici programların çocuğun hayal dünyasını olumlu yönde geliştirebildiğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Eken, küçüklere yönelik uygun içerikli televizyon yayınlarının, çocukların anlatım gücünü, sosyalleşmesini ve kendisini ifade edebilme yeteneğini artırabildiğini vurguladı.
Televizyon, bilgisayar gibi teknolojik araçların bilinçsizce kullanılması sonucu oluşan olumsuzluklardan tamamıyla teknolojiyi suçlamanın yanlış bir tutum olacağını ifade eden Yrd. Doç. Dr. Hurigül Eken, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Birçok anne, küçük yaştaki çocuğunu televizyonla baş başa bırakıp mutfağa gidiyor. Bunun sonucunda da çocuk uzun bir süre istediği programları sınırsız şekilde herhangi bir engellemeyle karşılaşmadan izleyebiliyor. Tabii bu gibi durumlar çocukların gelişiminde olumsuz etkilere neden olabiliyor. Bu açıdan anne babaya büyük görev düşüyor. Anne ve babalar bu konuda bilinçli ve eğitimli olmalı.'' Yrd. Doç. Dr. Eken, ayrıca ebeveynlerin, televizyonu çocuklarıyla birlikte izlemeye gayret etmesi ve programda verilen mesajları çocuğuna yorumlaması gerektiğini bildirdi. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.