Taşpınar Halısı’na kadınlar sahip çıkıyor

Taşpınar Halısı’na kadınlar sahip çıkıyor

Aksaray'da tarihi Taşpınar Halısını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Filiz Demirtaş, kendine özgü desen ve renkleri ile ünlü Taşpınar Halısı'nın kadınlar tarafından kurulan dernek sayesinde yaşatılmaya çalışıldığını söyledi.


Demirtaş yaptığı açıklamada, Taşpınar halısını kültürel miras ve geçim kaynağı olarak gördüklerini belirterek, Avrupa Birliği'ne (AB) sunulan projelerinin kabul edilmesiyle birlikte, başta dernek üyesi kadınların ve belde halkının Taşpınar Halısı'nın yeniden canlandırılması ile ilgili büyük heyecan yaşadıklarını söyledi. 
2008 yılında ''Türkiye'de Sivil Toplumun Güçlendirilmesi. Sivil Topluma Bütüncül Yaklaşım ve Katılımcı Yerel Projeler'' hibe planı kapsamında hazırlanan ''Taşpınar Halılarının Sürdürülebilirliğinde Yerel Toplulukların Rolünü Güçlendirme Projesi''nin kabul edildiğini hatırlatan Demirtaş, AB'nin temel hedeflerinden birisinin de kadın girişimcilerin sayısının arttırılması olduğunu belirtti. 
Sivil Toplumu Güçlendirme Merkezi'nden araştırmacıların beldeyi ziyaret ederek, çeşitli incelemelerde bulunduklarını dile getiren Demirtaş, şunları kaydetti: 
''Kabul edilen projemizle ilgili yapabileceklerimizi bize anlattılar. Biz de onlara derneğimizin yaptığı çalışmaları anlattık. 30 bin avroluk destek alacak projemiz sayesinde Taşpınar halkı ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan güçlenecektir. Proje ile birlikte halı dokumacılığı ve restorasyonu alanında eğitim programı geliştirilecek ve bir eğitim atölyesi kurulacaktır. Bu atölyede halı dokumacılığı ve restorasyonu eğitimi almak isteyen 48 kişiye eğitim verilecek.''

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.