‘Tarımsal vasıf’ açıklaması

‘Tarımsal vasıf’ açıklaması

Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, Meramın güneyinde 10 mahalleyi kapsayan düzenleme ile isteyen vatandaşların tarımsal vasıftan çıkabileceklerini söyledi.

 Tuzcuoğlu, “Meram bölgesindeki en problemli alanlardan bir tanesi tarımsal vasıflı arazilerdeki yapılaşmadır. Bununla ilgili olarak Tarım Bakanlığı tarafından yeni bir düzenleme yapıldı: Tarımsal vasıflı arazide evi olan vatandaşlar dilerler ve isterlerse ay sonuna kadar Tarım İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmak suretiyle evlerini bu vasıftan çıkarabileceklerdir. Bu çok önemli bir fırsattır. Yararlanmak istemeyenler de mevcut konumlarını sürdüreceklerdir” dedi.
Meram ilçesinin güneyini kapsayan Antalya Çevre Yolu – Hatunsaray Yolu – Karaman Yolu ile sınırlı, Çevre Düzeni Planında “Tarımsal Niteliği Korunacak Alan” olan Arifbilge, Yaylapınar Kaş, Yaylapınar Uhud, Yaylapınar Süleymaniye, Karahüyük, Harmancık, Alakova, Hasanköy, Hatıp, Karaaslanaybahçe ve Alpaslan mahallerini kapsayan bölgedeki kaçak yapı sahiplerinin 5403 sayılı “Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu”nun geçici 4. maddesi gereğince 11. 10. 2004 tarihinden önce yapılmış olan kaçak yapıların tarım arazisi vasfı kaldırılacak. İlgililerin Mart ayı sonuna kadar başvuru dilekçesi, yapının üzerine işlenmiş olduğu harita, yapının bulunduğu yerin işaretli olduğu topoğrafik harita ve yapının 11.10.2004 tarihinden önce yapıldığını ispat eden resmi belge ile birlikte Tarım İl Müdürlüğü’ne başvurmaları gerekiyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.