Tarihe sahip çıkın

Tarihe sahip çıkın

Konya'nın birçok yerinde bulunan Selçuklu ve Osmanlı eserleri belediyelerin yaptığı yanlış belediyecelik anlayışı nedeniyle yok oluyor

İstanbul'dan sonra en önemli başkentlerden olan Konya tarihine sahip çıkamıyor
Selçuklu Devleti'nin başkenti olan Konya'nın her yerinden tarih fışkırıyor. O dönemden kalma yapıların büyük çoğunluğu bilinçsiz yapılan kazılar sonucu yeni yapılan binaların ve inşaatların altında kaldı. Zindankale Katlı Otopark'ı yapıldı oranın altından Konya'nın Ehmedek'i meydana çıktı. Buraya sanat galerisi yaptılar. Şimdi de Tarihi Kent Meydanı Projesi kapsamında eski adliye alanının bulunduğu yerde kazı çalışmaları sürüyor. Bu kazı çalışmaları Müze Müdürlüğü tarafından görevli arkeologlar tarafından kontrol edilerek kazılıyor. Buradan da Konya'nın tarihi suru veya Selçuklu Devleti'ne ait kalıntılar çıkması bekleniyor. Büyükşehir Belediyesi ise buradaki yatan tarihin üstünü örterek Selçuklu Müzesi yapmayı planlıyor. Buranın yanında Yeni Numune Hastanesi projesi de devam ediyor. Tarihi kalıntı çıkabilecek olan bu alanda ise iş makineleri çalışmaya devam ederken, kazının başında arkeologlar beklemiyor ve onlar kendi çalışmalarını yapmıyor. Her yerinden tarih fışkıran Konya'nın eski kalıntıları üzerine yeni binalar yaparken dikkat edilmesi gerekiyor. Tarihin üzerini kapatarak tarihin yaşatılmak istenilmesi ise duyanları şaşırtıyor.  Eski adliye alanı çevresinde yapılan kazı çalışmasındaki yetkililer, kesinlik kazanmamakla beraber, Selçuklu'nun surlarına rastlanılmasının büyük olasılık olduğunu söylüyor. Yetkililer burada yaptıkları çalışmalarda büyük biz titizlik gösteriyor. Vatandaşlar Kültür Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun verdiği kararın internet sitesinde yayınlanmasını, bu kararlar ile Konya'nın neresinde tarihi eser olduğu ve bu eserin korunması gerektiğini öğrenmek istiyor.
KONYA'NIN TARİHİNİ MUHAFAZA EDEMİYORUZ
Büyük Selçuklu Mimarı Projesi Koordinatörü İbrahim Dıvarcı, Konya'da Selçuklu ve Osmanlı eserlerinin korunamadığını söyledi. Dıvarcı, “Biz Selçuklu ve Osmanlı eserlerini koruyarak tarihimizi muhafaza mı edeceğiz buna karar vermemiz lazım, bizim temel sorunumuz bu. Konya'nın bugünkü belediyecilik anlayışında bir defa şehir denmiyor, kent deniyor. Dünyanın en kayda değer şehirlerinden bir tanesi Konya. Bu kadar önemli bir şehir olan Konya'da idareciler bunu anlamıyorlar. Onların anlayışı nerede bir tarihi eser varsa bunun yıkılması, Selçuklu ve Osmanlı değerlerini yok etmek. Konya'nın geçmişinde de bir sürü kötü örnek var. Tarihi eserlerin yıkıldığı ve yakıldığı ile ilgili. Bunları biz ne o zamanlar nede şimdi tasvir ediyor ve destekliyoruz” dedi. Konya'da bulunan tarihi eserlerin üzerinin belediyeler tarafından örtüldüğünü dile getiren Dıvarcı, “Konya'nın geçmişinde bir çok cami dinamitlenerek yıkıldı. Bunu şu anda hiç kimse sevip, hoşgörü ile karşılamaz. Bu günkü idarecilerin bunu göz önüne alması gerekir. Ama nedense bunları göz önüne alarak tarihe sahip çıkmak yerine, Selçuklu ve Osmanlı'dan kalma tarihi eserleri yok etmeye gayret ediyorlar. Buna birçok örnek var. Bu örneklerin ilk başında da tarihi eserlerin üzerine ve etrafına katlı otapark yapmaları geliyor. Konya Ehmedek'inin üzerine katlı otopark yaptık. Konya Ovası'nda başka hiçbir yer yok muydu da buraya Ehmedek'in üzerine katlı otopark yapıldı. Bu tarihe saygısızlığın bir benzerini de Karatay Belediyesi gerçekleştirdi. Hatuniye Camii'si arkasına katlı otopark yaparak aynı hatayı tekrar etti” diye konuştu.
ŞEHRİN TARİHİNİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARMIYORLAR
Konya'yı idare eden belediyelerin şehrin tarihini ortaya çıkarmak gibi bir kaygısının olmadığını söyleyen Dıvarcı, “Belediyelerimiz Selçuklu ve Osmanlı eserlerinin etrafını boşaltalım, onları gün yüzüne çıkaralım diye bir kaygı taşımıyor. Onların tek kaygısı 'Sayın Başbakanımız bu caddeden geçecek, bu caddeyi genişletelim ve daha güzel görünsün' şeklinde düşünüyorlar. Bu tarihi şehir olan Konya için büyük bir ayıptır” ifadelerini kullandı. Dıvarcı, kendisinin Türkiye'nin birçok yerindeki Selçuklu eserlerini gördüğünü oralarda, tarihi eserlerin etrafının boşaltılarak gün yüzüne çıkarıldığını ancak Konya'nın bir tarih şehri olmasına rağmen böyle bir şeyin olmadığını söyledi. Belediyelerin kamuoyunun tepkisi sonucu tarihe sahip çıktığını söyleyen Dıvarcı, “Bir şehri farklılaştıran o şehrin tarihine sadakatidir. Ancak Konya'da bu yok. Şu anda Kent Meydanı olarak adlandırılan çalışmayı ben samimi bulmuyorum. Eğer niyetleri gerçekten böyle ise şu anda o projenin yürütüldüğü yerin Şifahane olduğu biliniyor. Şifahane'nin yeniden restore edilmesi gerekir. Bu işi gösteri için yapmasınlar” dedi.
MUSTAFA ÖZÇELİK

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.