Tarihçi-yazar Bahadıroğlu Konya'da

Tarihçi-yazar Bahadıroğlu Konya'da

Konya’da, Selçuklu Gençlik Meclisi tarafından düzenlenen söyleşide tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu, üniversite öğrencileri ile bir araya geldi.

Selçuklu Gençlik Meclisi tarafından Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Akşam Sefası” isimli söyleşi etkinliğinin konuğu, tarihçi yazar Yavuz Bahadıroğlu oldu. Tarihi olaylarla ilgili birçok hikaye, araştırma, oyun, film yapımı, roman, senaryo ve fikri eserler olmak üzere yüzlerce çalışmaya imza atan Bahadıroğlu, öğrencilerle bir araya geldi. Soma’da hayatını kaybeden madenciler için yapılan saygı duruşunun ardından Bahadıroğlu, Osmanlı döneminde saray hayatı, şehzade katli, dönemin siyasi atmosfer ilgili tespitlerini çarpıcı örneklerle öğrencilere anlattı. Osmanlı Devleti’nde Şehzade katlinin devletin istikrarı için zorunluluktan dolayı yapıldığını söyleyen Bahadıroğlu, “Şehzade katli devletin devamlılığı açısından elzemdi ve zorunlu bir fedakarlıktı. Padişahlar ‘Devlet’ mi yoksa ‘Evlat’ mı tercihi arasında devletin bekası için böyle bir uygulamaya gittiler. Fatih Sultan Mehmet döneminde başlayan bu uygulama I.Ahmet döneminde yasaklandı. Şehzade katli kalktıktan sonra devlet yönetiminde kabiliyetli padişahlar dönemi kapanmış ve büyük toprak kayıpları başlamıştır. Bütün tarihçiler bunda ittifak ediyor. O zaman şehzade katli siyaseten doğrudur, dini tarafı tartışılır. Osmanlı uleması da bu uygulamaya fetva vermiştir. Çünkü onlardan kolay kolay fetva almak da mümkün değildir. O zaman hayata o dönemin algısından bakmak lazım. Sadece Osmanlı’da değil, pek çok Asya İmparatorluklarında ve bazı Avrupa İmparatorluklarında da bu uygulama dönem dönem olmuştur” dedi.

Osmanlı sarayı ve harem hakkında Amerika’da 300 doktora tezi varken bu sayının Türkiye’de 10 civarında olduğunu ifade eden Bahadıroğlu, şehzade katli konusunda Türkiye’de son dönemin popüler konusu Kanuni Sultan Süleyman dönemine ilişkin çarpıcı tespitlerde de bulundu. “Biz tarihe çok meraklı olduğumuzu iddia ediyoruz ancak Şehzade Mustafa’nın babası Kanuni tarafından isyan gerekçesiyle katledildiğini ölümünden 461 yıl sonra bir diziden öğreniyoruz” diyen Bahadıroğlu,“ Bizlere filmlerde, romanlarda bu tarihi şahsiyetlerin keyfi bir şekilde katledildikleri lanse ediliyor. Padişah bu uygulamayı ne keyfi için yapmış, ne de eşi Hürrem Sultan’ın oğlun isyan ediyor şeklinde verdiği telkinler sonucunda gerçekleştirmiştir. 35 sene devleti son derece iyi yönetmiş, Osmanlı Devleti’nin en iyi istihbarat örgütüne sahip iki padişahtan biri olan Kanuni, peşine haber alma örgütünün elemanlarını takmayacak mıdır? Ayrıca isyana meyleden şehzadelere heyet-i nasıha denen nasihat heyetleri gönderilir. Kanuni’nin Şehzade Mustafa’ya gönderdiği nasihat heyeti sayısı 4’tür ve Kanuni Şehzade’ye bu tür bir isyan hareketinden dolayı hem şehzadenin, hem kendisinin hem de devletin zarara uğrayacağını ve Safevi Şahı ile işbirliği yapmaması uyarısında bulunmuştur” diye konuştu. Söyleşinin ardından Yavuz Bahadıroğlu’na programa katılımlarından dolayı teşekkür plaketi verilirken, Bahadıroğlu da öğrencilere son çıkan kitabı “Şehzade Katli ve Osmanlı’da Saray Hayatı” isimli kitabını imzaladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.