Tamamı yeraltına alınmalı

Tamamı yeraltına alınmalı

Konya Büyükşehir Belediyesi MEDAŞ'a ait iki trafoyu Tarihi Kent Meydanı çalışmaları kapsamında yeraltına aldı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Tarihi Kent Meydanı çalışmaları kapsamında MEDAŞ'a ait iki elektrik trafosunu yeraltına aldı. Şehir merkezinde bulunan ve bazı noktalarda trafiği dahi daraltan birçok trafonun da yer altına alınması ve şehrin bu kirlilikten kurtarılması isteniyor

Uzun süredir akıbeti tartışılan trafoların çevre ve trafiğin düzenini bozduğu ve kimi yerlerde tehlike oluşturduğu iddia ediliyordu. Trafoların yeraltına alınması tartışılmaya devam ederken Konya Büyükşehir Belediyesi'nden sevindirici haber geldi. Belediye, Karatay Medresesi arkasında ve Kültürpark Otobüs Durakları arkasında bulunan 2 trafoyu yer altına aldı. Trafoların kaldırılması vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılandı. Çalışmaları izleyen vatandaşlardan Ahmet Gülsaray, “Trafoların yeraltına indirilmesini destekliyoruz. Geç bile kalındı. Sadece bu iki trafoyla kalınmamalı. Şehirdeki bütün trafolar yeraltına indirilmeli” dedi.

Trafoların kaldırılmasıyla ilgili Konya Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklama da yapılan çalışmanın sadece bahsi geçen iki trafoyu kapsadığı şehrin diğer noktalarında çevre ve trafik açısından sorun oluşturan trafolarla ilgili herhangi bir çalışma olmadığı bildirildi. Açıklamanın devamında ise “Konya Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Kent Meydanı çalışmaları kapsamında Karatay Medresesi arkasında ve Kültürpark Otobüs Durakları arkasında bulunan 2 trafoyu yer altına alma çalışması yapmaktadır. Çalışma Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan alınan izin çerçevesinde yer altında tarihi eser olup olmadığı ile ilgili yapılan kazılar neticesinde yapılmaktadır” denildi.

merhabahaber.com YUNUS ALTINBEYAZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.