SÜ'den anlamlı kampanya

SÜ'den anlamlı kampanya

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi'nde 'Bağışlayın Bedeniniz Tıp Eğitiminde Yaşasın'' kampanyası başladı.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi'nde 'Bağışlayın Bedeniniz Tıp Eğitiminde Yaşasın'' kampanyası başladı. SÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oktay Sarı, Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği tarafından bu yıl ilk kez başlatılan ''Bağışlayın Bedeniniz Tıp Eğitiminde Yaşasın'' adlı kampanyanın tıp eğitimi için çok önemli olduğunu söyledi.

Türkiye'de tıp fakültelerinde kadavra eksikliği nedeniyle sorun yaşandığını belirten Sarı, temel tıp eğitimi bakımından en büyük sıkıntılardan biri olarak görülen kadavra eksikliği konusunda duyarlı bireylere ihtiyacın olduğunu, kadavra temini yönündeki toplumsal duyarlılığı artırmak için düzenlenen kampanyalara her kesimden destek beklediklerini dile getirdi.
    
Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut da tıp eğitiminde 10 öğrenciye bir kadavra sunulması gereken ideal bir sayı olduğunu vurgulayarak, ''Kampanyamızdaki temel hareket noktamız tıp eğitimimizdeki kadavra sorununu toplum ile paylaşmaktır. Kendi yakınını bir cerraha teslim eden aile bireylerinin o cerrahın veya o hekimin yeterli anatomi eğitimi alıp alamadığını, alamadıysa bunun sonuçlarının toplumsal olarak her bireyde hissedileceğini vurgulamak olacaktır'' dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.